АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.


Най-сериозните проблеми за развитието на бизнеса остават свързани с несигурната икономическа среда и конкуренцията в бранша. Очакванията на преобладаващата част от мениджърите са за запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.


Според данните на НСИ общият индекс на цените на производител се увеличава с 2.8% през февруари 2025 г. спрямо предходния месец. По-високи цени се наблюдават в добивната промишленост - с 6.5%, и в преработващата промишленост - с 4.2%, докато при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е отчетено намаление - с 1.2%.


Икономическият и социален съвет изразява безпокойство от продължаващия дисбаланс на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа. Това се посочва в Резолюция на ИСС.


Продажбите на горива са спаднали с 3 на сто на годишна основа през февруари, а на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2,8 на сто. Междувременно търсенето на фармацевтични продукти, козметика и ортопедично оборудване е нараснало със 7,4 на сто, а продажбите на моторни превозни средства и на автомобилни части са се увеличили с 5,1 на сто.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повишава с 0,85 процента до 2,366 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,346 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.


Износът на стоки е 3,187 млрд. евро (2,9% от БВП) за януари. Той нараства с 1,7 млн. евро (0,1%) на годишна база (3,1853 млрд. евро, 3,1% от БВП). Вносът на стоки е 4,052 млрд. евро (3,7% от БВП), като се увеличава с 417,1 млн. евро (11,5%) спрямо януари 2024 г. (3,635 млрд. евро, 3,5% от БВП).


Решението дава възможност да се преосмисли кои американски стоки да бъдат засегнати и дава възможност за допълнителни седмици за преговори.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.