EUR 1.9558
USD 1.8799
CHF 2.0714
GBP 2.3155
CNY 2.5793
you tube
mobile version

Етикетите „Made in” - препоръчителни за дрехите в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Етикетите „Made in” - препоръчителни за дрехите в ЕС

mail14:22 | 18.05.2010прегледи 815 коментарикоментари 0


Етикетите "Произведено в" ("made in") трябва задължително да се слагат на дрехите, които се продават в Европа, настоява Европейският парламент в гласуваното днес изменение на регламента за етикетиране на текстилните продукти, съобщава БТА, позовавайки се на информация от българската пресслужба на ЕП. Освен това според депутатите в скоро време може да се наложи изготвянето на нова хармонизирана задължителна схема от изисквания.
Отбелязването на етикета на страната производител трябва да бъде направено задължително, за да се гарантира, че потребителите не се подвеждат от етикети, които внушават, че дадена дреха е произведена в ЕС, а не в трета страна (като Китай или Пакистан), съгласно приетите от ЕП изменения в системата за етикетиране на ЕС. В момента слагането на етикетите "Произведено в" е доброволно и на практика тяхното използване зависи от националното законодателство на всяка държава членка.
За сравнение, поясняването на страната на произход е строго регламентирано в САЩ, Канада и Япония.

Новите текстили да стигат по-бързо до пазара

Настоящето законодателство на ЕС за етикетите на текстилните продукти се отнася само до хармонизирането на наименованията на текстилните влакна - към момента има 48 влакна (18 естествени и 30 синтетични), които се продават на вътрешния пазар - и посочването на етикета на влакната, които са използвани в текстилните продукти.
Въпреки че ЕП първоначално поиска да бъдат гласувани само техническите предложения на комисията (целящи да намалят времето, необходимо за пускане на пазара на нов вид текстилно влакно), в крайна сметка депутатите придадоха на предложението по-политически привкус с вкарването на задължителното отбелязване на страната на произход в новото законодателство.
За помогнат на потребителите да извършват информиран избор, депутатите ще поискат от комисията да представи доклад в следващите две години, и ако е необходимо, и предложение за законодателство, което да наложи предложените изисквания за етикетиране в целия ЕС. Този доклад ще трябва да разгледа хармонизираните изисквания за информация на етикети относно грижите за продукта (в момента е доброволно), размера и номера на дрехите и обувките, предупреждения за здравето и безопасността (запалителност, възможни алергенни съставки). 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg