АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕЦБ купува прекалено много облигации
Щатският долар поевтиня спрямо еврото, след като председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише определи като надеждна европейската валута на пресконференция във Франкфурт след ежемесечната среща на ЕЦБ. Еврото се възползва и от успеха на испанските банки, които отбелязаха повишения. Успокоителните думи на Трише доведоха до курс на еврото спрямо долара под 1,21 долара за евро, след като в понеделник еврото достигна най-ниските си нива от март 2006 г. насам. Председателят на ЕЦБ обяви, че ще продължи политиката на изкупуване на облигации на страни от еврозоната, но подчерта, че това не бива да бъде разглеждано като промяна на монетарната политика. Освен това ЕЦБ остави без промяна основния си лихвен процент на 1%.
Според генералния директор на индустриалната група BusinessEurope Филип де Бюк не може да има единна валута без единни дисциплина и солидарност. Той се обяви за засилването на координацията вътре в Евросъюза. Организацията BusinessEurope подготви „декларация от Мадрид”, подкрепяща усилията на Брюксел и на 27-те за засилване на бюджетната дисциплина и икономическо управление. Генералният директор на BusinessEurope не вижда противоречие между необхомото оздравяване на обществените финанси и създаването на добри условия за подем и растеж.
Немски икономисти обаче съзират критичен момент за ЕЦБ, поздравявайки институцията за професионалните действия спрямо кризата.
Йорг Крамер от Commerzbank, смята, че ЕЦБ е заплашена от инфлация, ако изкупува прекалено дълго време прекомерен обем облигации. Тази политика води до създаването на пари и е възможно след две-три години, при следващата фаза на икономически ръст, да се получи така, че да има твърде много валута в обръщение. В дългосрочен план ЕЦБ ще има затруднения да поддържа инфлация под 2%, прогнозира Йорг Крамер.
Улрих Катер от DekaBank, е убеден, че рисковете пред ЕЦБ и стабилността на парите са сравнително овладяни. Което не може да се каже за националните банки. Икономистът набляга на факта, че в случая на преден план е гарантирането сигурността на финансовите пазари, а не спасяването на отделни държави. Улрих Катер поставя въпроса дали ЕЦБ ще се намесва всеки път, когато състоянието на обществените финанси на дадена страна са в задънена улица. И съветва институцията ясно да обясни, че е не може до безкрайност да бъде гарант срещу погрешно управление на обществените финанси.
По материали на Les Echos
Tweet |
|