АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.


Цената на агнешко и ярешко месо по всичко личи, че ще бъде с 1-2 евро на килограм по-висока в сравнение с миналата година. По-конкретно цените се прогнозира да бъдат между 14 и 16 евро за килограм в празничния период, като в доста квартални магазини в Атина вече достига до 12-13 евро.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Колелетата се продават средно за около 60 евро, каза говорителка на германските железници, уточнявайки, че някои електрически велосипеди вървят над 300 евро, въпреки че това са редки случаи.


Най-ниски са те в България - средно 10,6 евро на час, следвана от Румъния - 12,5 евро и Унгария - 14,1 евро. Най-високи разходи за труд в ЕС са отчетени в Люксембург - средно 55,2 евро на час, Дания - 50,1 евро на час и Белгия - 48,2 евро на час.


Непрецезираните данни показват, че за миналата година те са 2,8 милиарда лева. Ръстът на брутния вътрешен продукт за последното тримесечие на 2024 г. е 3,4 процента, каза още Балчев.


През миналата година ЕС е внесъл алуминий и свързани с него изделия на стойност 29,5 милиарда евро и е изнесъл за 18,4 милиарда евро, което е довело до търговски дефицит от 11,1 милиарда евро. Вносът на алуминий и свързани с него изделия през 2024 г. се е увеличил с 29,9 на сто или 6,8 милиарда евро спрямо 2019 година.


Тръмп смята, че силният долар спъва американската индустрия. Той иска по-слаб долар - за да се стимулира износът, да се върнат работните места в производството и да се намали търговският дефицит. Но това ли е решението?