EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

ЕЦБ: Нетни загуби за страните от еврозоната

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

ЕЦБ: Нетни загуби за страните от еврозоната

mail15:02 | 16.02.2023прегледи 712 коментарикоментари 0


Бързите темпове на нарастване на инфлацията в еврозоната ще окажат негативно въздействие върху публичните финанси с течение на времето, показва изследване на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувано днес и цитирано от Ройтерс. То опровергава някои мнения, че правителствата на страните от еврозоната може да имат полза от инфлационния натиск, тъй като дълговете им се обезценяват, а данъчните им приходи се повишават в номинално изражение. 

При по-нормален ръст на инфлацията и ако не се налагаше корекция на държавните разходи, то нивата на задлъжнялост на страните от валутния съюз наистина биха намалели. Но шокът в сферата на енергетиката и последващо забавяне на икономическия растеж, както и въвеждането на строги правила за разходване на публичните средства оказват негативно въздействие върху фискалната политика на правителствата на отделните страни, отбелязва ЕЦБ.

"През следващите години обаче ще се увеличат бюджетните разходи, което до голяма степен ще заличи ползите за приходната част на бюджета (от по-високата инфлация - бел. ред.), което ще доведе до снижаване на потенциалното ниво на брутния вътрешен продукт (БВП) с близо 0,5 на сто през 2024 г.", се казва в съобщението на Европейската централна банка.

Въпреки че инфлацията обикновено увеличава данъчните приходи, енергийният шок сега води до скромно увеличение на доходите, оказва негативен ефект върху приходите на компаниите, намалява общия икономически растеж и оказва натиск върху номиналните публични разходи. По-високите цени автоматично принуждават правителствата да харчат повече. ЕЦБ добавя, че политиката на по-високи разходи, която правителствата провеждат, за да ограничат негативните ефекти от инфлацията, е временна мярка, която ще бъде прекратена. 

"Влиянието върху икономическия растеж, което тези разходи оказват, се оценява като позитивно само за периода на 2022 г. Тези допълнителни разходи ще окажат лек негативен ефект през 2023 г. и много по-отрицателно въздействие през 2024 – 2025 г.", е оценката на банката във Франкфурт.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg