АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕЦБ с отрицателна % за депозите + промени от БНБ
Очаква се Европейската централна банка (ЕЦБ) да обяви, че намалява депозитната лихва с 10 базисни пункта до -0,3% в опит да се справи с тревожно ниската инфлация в еврозоната, като в същото време запази без промяна основната репо лихва в рекордно дъно от едва 0,05 процентни пункта.
ЕЦБ понижи за последно основната репо лихва до 0,05% на своето заседанието на 4-ти септември 2014 година, като това е най-ниско ниво старта на еврозоната през 1999 година. Основната репо лихва е лихвеното ниво, в което Централната банка кредитира търговските банки при провежданите от нея седмични аукциони за осигуряване на паричната ликвидност на банките в еврозоната.
Днес банката остави без промяна и пределната заемна (кредитна) лихва в рекордно дъно от 0,3%, но намали допълнително въведената в началото на юни 2014-а година отрицателна депозитна лихва с 10 базисни пункта до ниво от -0,3 процентни пункта. Това е лихвата, която получават търговските банки за държаните от тях средства в Централната банка. ЕЦБ въведе през юни 2014 година тази "наказателна" лихва по краткосрочните банкови депозити, държани в Централната банка, надявайки се по този начин да принуди търговските банки да "отпушат“ кредитирането на малкия и среден бизнес в еврозоната. ЕЦБ беше първата водеща централна банка в световен план, която се осмели да въведе отрицателна депозитна лихва.
В същото време ЕЦБ посочи, че ще обяви по-нататъшни стимулиращи мерки. Това вероятно ще засили очакванията на финансовите пазари, че ЕЦБ може да разшири своята програма за "количествени облекчения". През март тази година банката стартира мащабна по размер програма за покупки на еврооблигации за около 60 млрд. евро на месец, като тази програма трябва да продължи поне до септември 2016 година.
Отрицателният лихвен процент, който ще бъде прилаган към свръхрезервите на банките в БНБ от началото на следващата година, ще бъде -0.2%, което е съотносимо със ставката, с която ЕЦБ облага депозитите на банките в еврозоната. Това стана ясно на среща между ръководството на Асоциацията на банките в България и журналисти. Мярката ще засегне натрупани свръхрезерви от близо 6 млрд. лв., посочиха финансистите и прогнозираха, че това може да окаже допълнителен натиск върху лихвите по депозитите, както и да принуди участниците на пазара да кредитират по-агресивно. Банкерите предупреждават, че това крие рискове за системата, тъй като перспективите са лихвите да започнат да се покачват в следващите 2-3 години и тогава може да се повтори сценарият от 2008 г., когато висок процент от заемите изпаднаха в просрочия или спряха да се обслужват.
Tweet |
|