АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕЦБ с положителна оценка за проектозакона за еврото
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) прие вчера, 2 май, становище, с което изразява положителна оценка по проекта на Закон за въвеждане на еврото в Република България, съобщава Министерството на финансите на електронната си страница.
Европейската централна банка приветства целта на законопроекта да се създадат условия за плавен преход към еврото в България и за навременно прилагане на необходимите мерки във връзка с това.
В становището се отбелязват общите правни положения, относими към уредбата на използването на еврото, а именно: изключителната компетентност на Съюза в областта на паричната политика на държавите членки, чиято парична единица е еврото, както и прилагането на законодателна техника, с която да се избягва възпроизвеждането на разпоредби на правото на Съюза, които са пряко приложими, посочва МФ.
ЕЦБ приветства предвидените текстове в законопроекта, съгласно които обменът на банкноти и монети от левове в евро от БНБ да се осъществява безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето.
Становището отчита предложения в законопроекта подход за осигуряване на неутрално преминаване към еврото, при който, отделно от общите правила за превалутиране и закръгляване, се въвеждат и специални по-благоприятни правила за закръгляването на някои стойности, като например възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи и пенсиите. Специални правила за закръгляване са въведени и в някои от предвидените в законопроекта изменения на други национални закони, които целят изцяло да транспонират съответните изразени в евро стойности така, както са посочени в директивите и регламентите на Съюза.
ЕЦБ отбелязва и предвидения в законопроекта подход за изрични законови разпоредби, които да обезпечат невъзможността за неблагоприятна промяна на лихвените проценти по влогове и договори за кредит, като по този начин да се гарантира защитата на потребителите.
В становището си ЕЦБ отправя някои специфични технически бележки, свързани с редакция на конкретни текстове от законопроекта, с цел постигане на пълно съответствие със съответните европейски разпоредби, към които те препращат.
ЕЦБ припомня, че на 22 декември 2023 г. и 26 март 2024 г. е получи искания от Българската народна банка (БНБ), действаща от името на Министъра на финансите на Република България, за становище относно законопроекта.
Tweet |
|