АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
За фуражна пшеница търсенето беше в диапазона от 340 до 362 лева за тон, продавачите са на 400 лева за тон. Имаше и предлагане на фуражен ечемик на цена от 320 лева за тон, на царевица на 360 - 380 лева за тон и на маслодаен слънчоглед на 820 - 840 лева за тон.
През настоящата година се наблюдава увеличение на продукцията от пшеница и ечемик спрямо 2023 г., респективно с 2,6 на сто и близо 40 на сто, като при пшеницата това се дължи на повишения среден добив от декар, а при ечемика - основно на значително по-големия размер реколтирани площи.
Цифрите показват още, че Румъния е най-големият износител в ЕС и на ечемик и царевица - 824 640 тона ечемик и 104 169 тона царевица през първите два месеца от селскостопанския сезон, който започна на 1 юли.
Т.е. с 2,6 на сто повече на годишна база, заради повишения среден добив от декар. Производството на ечемик бележи ръст от 39,9 на сто спрямо година по-рано, главно в резултат на увеличените площи, като се отчита и леко нарастване на продуктивността от единица площ. Под миналогодишните нива са прибраните количества маслодайна рапица (с 26,2 на сто), ръж (с 25,3 на сто) и тритикале (с 6,5 на сто).
Жътвеният сезон в област Монтана е към своя край. Остават за прибиране малки площи с пшеница в община Георги Дамяново и с ечемик в община Берковица, което няма да повлияе съществено на получения среден добив от двете култури в региона, поясниха за БТА от Областна дирекция "Земеделие".
През тази стопанска година засетите площи с ечемик на територията на областта са 136 620 дка, което е с около 50 на сто повече от предходната година, когато са били 68 310 дка.
Прогнозите значително надхвърлят 5-годишната средна стойност, докато тази за царевицата за зърно, за която току що започна сезонът, следва историческата тенденция, пише в изданието от юли на бюлетина на Съвместния изследователски център към ЕК.
По предварителни данни прогнозното производство ще бъде между 6,1 - 6,3 млн. тона за пшеницата и над 800 хил. тона за ечемика. Министър Тахов допълни, че площите, които се очаква да бъдат ожънати през тази година с пшеница са близо 11 млн. дка, а тези с ечемик - около 1,6 млн. дка.
Очаква се глобалното производство на царевица и пшеница да намалее, докато тези на ечемик, ориз и сорго да се увеличат, според новия доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.