АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Консервната промишленост в България навърши 126 години. За нейн основоположник се счита предприемачът Пантелей Генов, който започва изграждането на първата консервна фабрика в град Варна.


Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе (8 на сто), следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година.


През 2018 год. държавата предостави безвъзмездно на Община Бургас цялата територия на бившата авиобаза. Идеята беше там да се обособи нова индустриална зона. Наложи се обаче Общината да върне имота, тъй като две големи инвестиционни намерения бяха провалени след жалби на местни политици пред Бургаския административен съд.


През летищата във Варна и Бургас са преминали общо около 3,4 милиона пътници. Това представлява спад от 8,7 на сто спрямо 2023 г., сочи финансовият отчет на "Фрапорт".


Всяка стока, която е закупена от регистриран в Европейския съюз електронен търговец, може да бъде върната с изключение на разопакована козметика, книги, храни, напитки или продукти, които са свързани с хигиената.


Промените включват завършване на дейности по изграждането на АМ „Европа“ и реконструкцията на приемното здание на жп гара Нова Загора, както и завършването на тягови подстанции Русе, Разград и Варна, стартирали в предходния програмен период.


От компанията вече обявиха конкретните си планове - да оперират по две основни железопътни направления. Първото е от София до Варна с междинна спирка в Горна Оряховица, а второто - от София до Бургас със спирка в Карлово.


Най-голям е размерът на инвестициите в Столична община – 14 млрд. лв., далеч пред Пловдив (близо 2,5 млрд. лв.) и Варна (малко над 1,5 млрд. лв.), като само в тези три общини нефинансовият сектор реализира над милиард лева инвестиционни разходи.


За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел“ и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново“. Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.


Гроздан Караджов и министър Христос Стайкурас обсъдиха развитието им. Много е важно да се ускори изграждането на коридорите – от Солун до Видин и от там към Северна и Западна Европа, както и проектът, който свързва Александруполис от една страна с Русе и от друга с Варна и Бургас.