EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Жега и наводнения измъчват столицата на лютите чушки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Жега и наводнения измъчват столицата на лютите чушки

mail08:05 | 07.11.2022прегледи 921 коментарикоментари 0


Наводненията, които съсипаха Пакистан през август и септември, предшествани от няколко години високи температури, изправиха производителите на люти чушки до ръба на оцеляването, предаде Ройтерс. В страна, силно зависима от селското стопанство, по-екстремните климатични условия удрят силно селската икономика, казват фермери и експерти, подчертавайки уязвимостта на части от населението на Южна Азия към променящите се климатични модели.

Властите вече оцениха щетите от наводненията на над 40 милиарда долара.

Близо до Кунри, южен пакистански град, известен като азиатската "столица" на лютите чушки, 40-годишният фермер Леман Радж рови из изсъхнали растения, търсейки оцелели яркочервени люти чушки в своята до голяма степен унищожена реколта.

"Реколтата ми пострада много от жегата, след това започнаха дъждовете и времето се промени напълно. Сега, поради обилните дъждове, търпим големи загуби - лютите ни чушки са изгнили", разказа той.

Пакистан е на четвърто място в света по производство на люти чушки, със 60 700 хектара ферми, които произвеждат 143 000 тона годишно. Селското стопанство е гръбнакът на икономиката на Пакистан, което го прави уязвим на изменението на климата.

Преди наводненията високите температури затрудняваха отглеждането на люти чушки, които се нуждаят от по-умерени условия.

Д-р Атаула Хан, директор на Центъра за изследване на сухите зони към Пакистанския съвет за селскостопански изследвания, коментира пред Ройтерс, че горещите вълни през последните три години са повлияли на растежа на културите с лют червен пипер в района, причинявайки болести, които извиват листата и спират растежа.

Сега наводненията поставят цял ​​набор от нови предизвикателства.

"Планирането трябва да се извършва в много голям мащаб. Четири водни пътя, които преди са пренасяли вода към океана, трябва да бъдат възстановени. За това ще трябва да вземем някои много трудни решения, но нямаме друг избор", обясни д-р Хан.

Много фермери казват, че са изправени пред трудни решения.

Тъй като наводненията са залели фермата му преди няколко месеца, фермерът от Кунри Фейсал Гил е решил да пожертва памучните си култури, за да се опита да спаси лютия пипер. Унищожаването на памука обаче му е позволило да спаси само 30 процента от реколтата си от пипер.

На оживения пазар за люти чушки на едро на Кунри ефектът също се усеща. Въпреки че пазарът е осеян с купища яркочервени люти чушки, търговците казват, че има огромен спад спрямо предходните години.

"Миналата година по това време имаше около 8000 до 10 000 торби с люти чушки на пазара. Тази година има едва 2000 торби още в първия ден от седмицата, а в следващите стават още по-малко", споделя търговецът Раджа Дайм.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg