EUR 1.9558
USD 1.8287
CHF 2.0878
GBP 2.3501
CNY 2.5473
you tube
mobile version

Жените мигранти, дигитализацията & пазара на труда

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Жените мигранти, дигитализацията & пазара на труда

mail08:02 | 16.08.2021прегледи 2226 коментарикоментари 0


БТПП, като партньор по проект RIDE /Reach Inclusion through Digital Empowerment for migrant women/, информира, че вече е готов първият доклад по проекта -  Предварително проучване относно приобщаването на жените мигранти към пазара на труда чрез дигитални дейности. Проучването е направено от Европейската мрежа на жените мигранти (ENoMW) в рамките на проект RIDE.

Проектът има за цел да подобри възможностите на жените мигранти и бежанки да се влеят в пазара на труда чрез дигитални дейности и по този начин да се оптимизира тяхното включване в приемащото общество.

Предварителното проучване има за цел да представи цифровата готовност на страните, участващи в проекта (Германия, Холандия, Гърция, България, Италия и Чехия), като даде информация относно особеностите на цифровия пазар на труда в страната и тяхната връзка с жените мигранти.

Проучването сочи, че в Германия 53% от гражданите използват услугите на електронното правителство, докато в Италия 32% от гражданите активно използват онлайн услугите за електронно управление. Холандското правителство има въведена обширна стратегия за дигитализация, която насърчава оптималното и отговорно използване на социалните и икономически възможности, предлагани от дигиталната трансформация. Гърция е предприела някои положителни стъпки и инициативи за цифровизиране на услугите в публичния сектор. В България са предприети мерки за внедряване на различни дигитални инструменти, но все още е необходима работа по тях. Чехия е на последно място в Европа по използването на онлайн услуги за електронно управление.

В представения доклад са отразени още цифровите сектори и позиции в пазара на труда в шестте страни, партньори по проекта, степенната на дигитализация в селските райони и областните градове, влиянието на Ковид пандемията върху дигитализацията, мястото на жените в ИКТ сектора, достъпността до пазара на труда за бежанците и мигрантите. Акцент е поставен и на секторите, в които основно работят мигрантите, както и възможностите за обучения в ИКТ сектора.

Пълният текст на доклада на английски език можете да намерите тук.

Проектът се осъществява с финансовата помощ на Фонд убежище, миграция и интеграция на ЕС. Основните дейности включват още организирането на информационни събития, сесии за наставничество и обучение на жени мигранти и бежанки, обучение по информационни технологии и др.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg