EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Животновъдите в криза, затварят ферми

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Животновъдите в криза, затварят ферми

mail16:10 | 13.03.2023прегледи 664 коментарикоментари 0


Темата с цените на млечните продукти стана банална за обществото, но за съжаление това е действителността – няма никакъв контрол. Неконкурентоспособността ни спрямо европейските животновъди става все по-голяма, а същевременно допускаме от Украйна свободно движение на стоките все едно са страна членка на ЕС. Това каза Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите в България.

По думите му причините за тежкото състояние на сектор животновъдство са натрупани в последните 20-30 години.

"Ние не искаме просто пари, а искаме да имаме нормални и конкурентни условия на работа. В понеделник имахме консултативен съвет по животновъдство, където дискутирахме важните проблеми. Един от тях е украинската помощ – България е единствената държава, в която тя още не е изплатена напълно. Беше ни казано, че ще ни платят 50 процента от помощта – бихме се съгласили, ако имаме гаранция от страна на държавата, че ще получим и останалите 50 процента", обясни Бойко Синапов, председател на "Обединени български животновъди".

По думите му друг ключов проблем е, че в голяма част от страната се спира изкупуването на сурово мляко.

"Проблемът е и в големите вериги, които налагат монопол и извиват ръцете на държавата. Същевременно нашата продукция се изкупува на много ниски цени, а неконтролирани продукти заливат пазара", посочи Синапов. Той допълни, че новият Стратегически план не е съгласуван със сектор животновъдство. "Само ние, от "Обединени български животновъди", сме дали над 30 предложения и нито едно от тях не е взето предвид", коментира Синапов. 

Според него в този си вид Стратегическият план е убийствен за целия сектор земеделие, не само за животновъдството. "Има 7 държави, които вече работят по промяна на плановете, защото в другите държави се вслушват в бранша", заяви Синапов, отбелязвайки, че чак сега държавата ни се е сетила да претендира за изравняване на субсидиите в ЕК. А както Зоров каза, трябва помощта освен всичко да бъде коригирана с инфлационния коефициент.

"Потребителят трябва да знае, че ще плати огромна цена. Над 40 ферми са затворили, в Добрич са две – една с 200, друга с 250 животни. Други намаляват животните", сподели Зоров. По думите му за месец януари са произведени само 5000 тона мляко. "Ако тенденцията се запази, след година няма да имаме и един", каза той.

Проблемът е и с технологичните карти, които се правят два месеца и накрая "ни показват нещо, което е далеч от реалността". Затова и браншът е поискал спешна среща с президента, премиера и министъра на финансите, за да се вземат някакви мерки.

"Когато имаш 14 процента по-високо ДДС от останалите страни в ЕС и 2-3 пъти по-ниско подпомагане от тях, това се отразява в цените и потребителят плаща", подчерта Зоров.

Според Цветомир Христов, председател на развъдна организация от Софийска област, до 2 години спре ли вносът, няма да има какво да сложим на масата. "Едно подпомагане е ценно, когато дойде навреме", подчерта той и допълни, че са в пълно неведение - започва кампанията за 2023 г. и няма кой да им обясни как да си попълнят заявленията, които са напълно различни.

"През последните две години чувам само думата "оцеляване" от нашите животновъди", изрази своята загриженост Михаил Михайлов от Националния съюз на говедовъдите в България. Той цитира статистически данни, според които внасяме 20 процента от млякото и млечните продукти, а според собствените му изчисления произвеждаме едва 10 кг сирене на месец. Михайлов изтъкна, че и административният натиск е огромен. "Трябва всички да се намесят и най-вече обществото", заключи той.

"Ние сме фалирали, но сме длъжни да се борим до последно, трябват решения на държавата", апелира Синапов, споделяйки, че правят организация за протести, ако никой не се вслуша в думите им./БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6191