АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В Сливен ще бъдат показани първокачествени български продукти и модерно животновъдство. Денят на Българския производител ще се проведе на 18 и 19 октомври 2024 г., на изложбените площи до разклона за с. Мечкарево.
Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2024 г. се понижава с 3.4% спрямо същото тримесечие на 2023 г. в резултат на спад на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 3.8% и на продукцията от животновъдство - с 3.0%.
42,3 млн. лева (42 306 595 лв.) получиха 29 374 от общо 30 290 допустими за подпомагане земеделските стопани, които развиват своята дейност в секторите „Животновъдство“, Пчеларство“ и „Растениевъдство“ по помощта de minimis, съобщиха от МЗХ.
Бюджетът е разпределен по равно (23,7 млн. лв.) между сектор „Животновъдство“ и сектор „Растениевъдство“. Изплащането на ставките започва още от тази седмица.
В новия завод за ваксини на „Биовет“ ще се произвеждат ваксини за индустриално животновъдство – за птици, свине и говеда. Инвестицията е на стойност 140 000 000 лева и е направена така, че в момента надхвърля изискванията за ветеринарната медицина.
В направление „Биологично растениевъдство“ са преведени над 40 млн. лв. (40 163 872 лв.) на 2 035 стопани. В направление „Биологично животновъдство“ са оторизирани над 1,3 млн. лв. (1 342 999 лв.) на 66 фермери, а близо 10 млн. лв. (9 736 296 лв.) се разпределят между 1 029 биопчелари.
На произведени преди дни референдуми швейцарците "спасиха" интензивното животновъдство и решиха жените да работят с една година повече, преди да получат право на пенсия, предаде Франс прес, като се позова на прогнозни резултати.
Рестриктивните мерки към малките стопанства и неглижирането им по отношение на схемите за подпомагане на фермерите са част от причините за тази тенденция на срив на местното животновъдство. Нужна е подкрепа за фермерите в планинските райони, която под различни форми да стимулира семейните стопанства.
Предимство се предоставя за проектни предложения, насочени към прецизно и екологосъобразно земеделие. Ще бъдат подпомагани инвестиции за дейности в чувствителните сектори - „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство“ и „Етеричномаслени и медицински култури“.
Виолета Крушкова и Кунка Петкова са големите победители в раздел „Животновъдство“ и „Растениевъдство“ в конкурса „Фермер на Тракия“. Николай Георгиев, внук на големия български учен и селекционер на домати - проф. Христо Георгиев и продължител на делото му за селекция и семепроизводство на зеленчукови култури, получи приза си от представител на BILLA България на официалната церемония.