АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.
„Разходите за замяна на топлинния разпределител само на един радиатор с нов уред с дистанционно отчитане са в размер над 50 лв. (в това число: стойност на уреда, доставка, монтаж, заснемане, програмиране, активиране на радиофункция, пломбиране), а за един водомер за топла вода с дистанционно отчитане най-често превишават 100 лв. Така за преоборудването на малко жилище с две отоплителни тела сумата надхвърля 200 лв.“, пише Диана...
Оптимистични прогнози за развитието на жилищния пазар въпреки текущата му ситуация прогнозираха участници в Годишна конференция за строителство и инвестиции 2023, състояла се в София.
Спадът на сделките в столицата вече е 15% на годишна база.Очакван годишен ръст на цените до 5% е в София в зависимост от типа жилище и района.Сериозно покачване на броя наематели, цените на жилищата под наем растат.Запитванията намаляват с 30%, но купувачите са осъзнати и мотивирани.
Регулаторите обмислят намаляване на първоначалните вноски за жилище в някои второстепенни квартали на големите градове, намаляване на комисионните на агентите при сключване на сделки, както и допълнително облекчаване на ограниченията за покупки на жилища.
Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Търговище - 222.6 кв. м, и Габрово - 186.0 кв. м, а най-малка - в областите Благоевград - 76.5 кв. м, и Монтана - 78.9 кв. метра.
През април оценките на потребителите за изменението на потребителските цени през последните дванадесет месеца са по-неблагоприятни (балансовият показател се покачва с 2,3 пункта). Инфлационните им очаквания за следващите дванадесет месеца са по-умерени в сравнение с три месеца по-рано.
Забраната ще помогне за ограничаване на покачването на цените на жилищата в страната. Торонто и Ванкувър често са включвани сред 10-те градове в света, в които е най-скъпо да се закупи жилище.
Домакинствата в България са отделяли по-малка част, в сравнение със средното ниво за Евросъюза, от разходите си за "жилище, вода, електричество, природен газ и други горива" (19,1 на сто) през 2021 г.
Активни през 2023 г. ще бъдат хората, търсещи жилище за собствено ползване. Тези с по-значителни спестявания също ще бъдат сред участниците на пазара. Смятам, че собствениците на имоти в непредпочитаните райони и в неподдържани сгради първи ще усетят, че трябва да понижат цените си.