АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
Ще бъдат санирани 63 многофамилни жилищни сгради в областта. В резервния списък по процедурата са включени още 111 проекта на обща стойност малко над 144 млн. лв.
Броят на жилищните сгради с технически паспорти е малко над 2200, сочат данни от Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 г.
Спрямо предходното тримесечие издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нарастват с 9,2 на сто, докато жилищата в тях намаляват с 10,3 на сто, а разгънатата им застроена площ - с 6,4 на сто.
Направен е изборът на фирми, които ще извършат енергийна ефективност на девет многофамилни жилищни сгради в Хасково. Санирането е по програмата на МРРБ и Община Хасково. Финансирането е в размер на близо 14 милиона лева.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения през миналата година след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).
По отношение на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, страните от ЕС с най-високи нива на жилищни затруднения сред тази група са Дания - 18,4 на сто, Финландия - 17,5 на сто и Франция - 17,1 на сто.
От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.
Спрямо предходното тримесечие броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради нараства с 15,2 на сто, жилищата в тях - с 1,1 на сто, но общата им застроена площ намалява с 1 на сто.
От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. със стоманобетонна конструкция са 77.1%, с тухлена - 18.2%, с друга - 4.0%, а с панелна - 0.7%. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (75.5%), следвани от жилищните кооперации (16.0%).