АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Потребителите в САЩ вече ще могат да наберат телефонен номер (1-800-242-8478), а извън страната - да изпратят съобщание по WhatsApp, за да разговарят с най-известния чатбот с генеративен изкуствен интелект.
Преговорите по изграждането на железопътната връзка се превърнаха в параван за политически послания и опит за разрешаване на вътрешнополитически въпроси на нашите съседи, които нямат нищо общо с интереса на двете държави от реализирането на проекта, пишат от транспортното министерство.
Как ще се промени регионалният енергиен пейзаж: Зеленият енергиен коридор GREGY беше представен на Power Summit в София. Предвижда се една трета от зеления енергиен капацитет на GREGY да бъде насочена към България, като електричеството ще бъде достъпно за пренос до Словакия, Унгария и Украйна.
Инициативата е в синхрон със стремежа на Египет да се превърне в регионален център за логистика и транзитна търговия. Линията ще разшири възможностите за търговия между Европа и Африка и ще подобри достъпа на египетски индустриални и земеделски продукти до европейските пазари.
В този проект са планиране за изграждане железопътни и пътни проекти. „Ще има 2094 километра железопътни връзки от Турция и ще изградим 1655 километра железопътни линии в допълнение към 439-километровата линия, която вече съществува, и ще бъдат реализирани инвестиции от 17,9 милиарда долара“, каза Уралоглу.
Инвестициите са по направленията от Коридор VIII София-Пловдив-Бургас и Карнобат-Синдел-Варна. Това включва всички вече изпълнени проекти и такива, които са в ход. Работим активно за финализиране на дейностите по изпълнението на проекта за жп връзката с РСМ от около 2,4 км, който е предвиден за финансиране по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027.
Представителите на ЕИБ и ЕБВР изразиха подкрепата си за това техническо решение и готовността си да съдействат при подготовката и провеждането на тръжната процедура. Коя от страните ще проведе обществената поръчка за изпълнител на тунелното съоръжение, ще бъде решено на последващи разговори с потенциални финансиращи институции.
България и Черна гора поемат ангажимент за засилване на сътрудничеството в ключови туристически направления, включително зимен, културен, винен, поклоннически и СПА туризъм, както и изразиха воля за осигуряване на въздушна свързаност между балканските столици, съобщи българското Министерство на туризма.
Двете страни се договориха да водят редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8, както и съответните министерства да работят за намиране на съгласувано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора, се посочва в съобщението.
Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на...