EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

За първи път в България вече има земя под закрила

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

За първи път в България вече има земя под закрила

mail16:06 | 25.07.2023прегледи 647 коментарикоментари 0


За първи път в България вече има земя под закрила – 29 декара на територията на Южен Сакар, закупени със средства от дарителска кампания на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). На територията, в близост до Тополовград и Свиленград, ще се полагат грижи за три световнозастрашени вида: царски орел, ловен сокол и европейски лалугер, казаха за БТА от БДЗП.

Кампанията започна в началото на декември 2022 г. и ще продължи до края на 2023 г., посочи Милена Иванова от дружеството. Тя подчерта, че царският орел, ловният сокол и европейският лалугер са видове, почти изчезнали от българската природа или с намаляваща численост. Чрез природосъобразно управление на земята, на която те пребиват, ще се помогне за възстановяване на видовете, обясни Иванова.

„С едно закупено и възстановено пасище опазваме три глобално застрашени вида. С това ползите за природата не се изчерпват – тревните местообитания, каквито са пасищата и ливадите, са сред най-застрашените на континента, а те са дом на хиляди видове растения, животни и гъби“ – така експертът обобщи инициативата.

Важността на инициативата за трите вида

Царският орел все още се среща в природата на България, но е много рядък и бъдещето му е несигурно, едва 38 двойки гнездят у нас, подчерта Милена Иванова. Тя добави, че видът е застрашен в световен мащаб, а в рамките на Европейския съюз България и Унгария са двете страни с най-голямо значение за опазването му.

Царските орли се намират на върха на хранителната пирамида, тяхното присъствие е признак за запазена природа, богата на различни видове бозайници, птици и влечуги, които са част от менюто им, но и сами по себе са ценност за биоразнообразието, коментира още експертът.

Природозащитниците са наясно, че тези големи птици имат нужда от обширни пасища, където да намират храна и големи дървета, на които да свият гнезда. Затова разчитат и стремежът е да им се осигури необходимата територия.

„У нас такива места все още има в Югоизточна България, най-вече в Сакар, Дервентски възвишения и Западна Странджа, но и те бързо изчезват под натиска на интензивното земеделие“, уточни Иванова.

Ловният сокол е представен в дивата природа на България само от две гнездящи двойки.

„Работата за възстановяването на този някога често срещан вид, продължава десетилетия и обединява усилията на много организации“, каза Иванова. И подчерта - съдбата на ловния сокол е обвързана и с тази на европейския лалугер.

Европейският лалугер служи за храна на няколко хищника, сред които за царския и за скалния орел, ловния сокол и др. От БДЗП обясниха, че този гризач е изчезнал в редица европейски държави, но в България все още се среща в някои райони. Числеността му е намаляла драстично отново заради намаляването на пасищата с ниска тревна покривка, в които той предпочита да живее, посочи Иванова.

Защита срещу посегателствата върху природата

Тъй като земите няма да имат статут на защитена територия, посегателствата срещу видовете или местообитанията ще попадат под общите законови клаузи за опазване на природата, обясни експертът от БДЗП. 

Престъпленията срещу природата са обект на работата на новия сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция "Национална полиция", а БДЗП работи с институциите от години по тези въпроси, напомни тя.

"На последната ни експертна среща беше изрично подчертана и ролята на гражданите в подаването на сигнали за престъпления, които биха подпомогнали тяхното установяване и разследване. В природозащитната си дейност БДЗП винаги е разчитало на ангажираността на гражданите, защото опазването на това национално богатство би трябвало да е ценност за всеки българин", коментира още експертът.

От БДЗП имат за цел да съберат средства чрез дарения, които да помогнат за закупуването общо на 100 декара земя в Сакар планина. От организацията казват, че това е един от начините за опазване на биоразнообразието в Европа. От БДЗП дават пример, че от създаването си през 1889 г. до днес Кралското дружество за защита на птиците във Великобритания е придобило чрез покупка и дарения близо 130 000 ха частна земя. "Днес тази земя представлява мрежа от безценни резервати, приютяващи най-редките птици и други животни и растения на острова, посещавани от милиони хора, търсещи досег с най-запазената дива природа на острова", пише на сайта на дружеството. 

На сайта на БДЗП са посочени и възможните начини за подкрепа на инициативата "Земя под заКрила".


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg