АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Подобна забрана беше в сила от 1 март до 31 август, но беше временно отменена от края на май до юли. За първи път ограниченията бяха въведени през септември 2023 г., когато се отнасяха и до дизеловото гориво.
Сделката за бившата централа е показателна за състоянието на българския инвестиционен пазар на бизнес имоти. “Пазарът е доминиран от сделки за собствено ползване. Активни са основно местни инвеститори, които виждат възможности за придобивания при липсата на конкуренция от големи международни фондове.
Община Пловдив е пряк бенефициент по процедурата и може да получи средства в размер 10 755 155 лева, които да се инвестират в изграждане на зелени площи за широко обществено ползване, изграждане на зелени стени, облагородяване на "кални петна" и други мерки, допустими по процедурата. Приоритетно, това ще става с растителни видове с висока степен на поглъщане и/или задържане на фини прахови частици.
Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.
"Виваком" ще обжалва решението на КРС, която определи дружеството за предприятие със значително въздействие върху пазара на едро на достъп до пасивна (физическа) инфраструктура, поради което му наложи следните специфични задължения - задължение за достъп до и ползване на пасивна инфраструктура;
Налага се постоянна забрана за влизане в страната на 13 японци, сред които директорът на "Тойота" Акио Тойода, главният изпълнителен директор на "Ракутен груп" (Rakuten Group) Хироши Микитани, както и председателят на Японската агенция за международно сътрудничество Акихико Танака.
Те се вдигат с 10%, така че ползване на АМ от Белград до Димитровград (Цариброд) е 1670 динара (около 14 евро),, за магистралата Белград - Ниш таксата става 1130 динара, за Белград – Суботица новата цена е 800 динара, за Белград – Шид таксата ще бъде е 500 динара.
Най-предпочитана от шофьорите е годишната винетка. До момента са купени 1 493 008 броя. Те са и най-изгодни за шофьорите, тъй като за ден ползване на цялата републиканска инфраструктура пътната такса е около 24 стотинки.