АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че Виетнам страна може да купи до 50 самолета от бразилския авиостроител "Ембраер" (Embraer), както и че бразилска компания може да инвестира 100 млн. долара в завод за преработка на месо в азиатската страна.


Главният изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер посети завода на автомобилостроителя Фолксваген в германския град Оснабрюк, оглавявайки делегация на един от водещите производители на военна техника и боеприпаси в Европа. Това е поредният знак за все по-близкото сътрудничество между отбранителната и автомобилната индустрия.


По този показател България е в една група с Франция, Гърция, Чехия и Австрия, всяка с 65%. Във връзка с настоящия контекст респондентите посочват приноса на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (35%) като основната причина, поради която членството в Съюза се счита за полезно.


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


Инфлацията в Германия е запазила равнището си от началото на 2025 г. и през февруари. В същото време във Франция инфлацията през втория месец от годината се е забавила до 0,8 на сто на годишна основа, преминавайки под 1 на сто за първи път от четири години.


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


Австрия, България, Франция, Германия, Полша и Словения ще бъдат домакини на новите фабрики за ИИ, подкрепени от обща национална и европейска инвестиция в размер на 485 млн. евро. Фабриките ще предлагат привилегирован достъп на стартиращите предприятия в областта на ИИ и на малките и средни предприятия, което ще насърчи растежа им.


Най-старият локомотивен завод в България, разположен в Русе, е на път да се превърне в модерен индустриален център за производство и поддръжка на железопътна техника. Това става ясно от думите на изпълнителния директор на "Индустриален парк ЛВЗ" Спасимир Димитров.