АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че Виетнам страна може да купи до 50 самолета от бразилския авиостроител "Ембраер" (Embraer), както и че бразилска компания може да инвестира 100 млн. долара в завод за преработка на месо в азиатската страна.


Главният изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер посети завода на автомобилостроителя Фолксваген в германския град Оснабрюк, оглавявайки делегация на един от водещите производители на военна техника и боеприпаси в Европа. Това е поредният знак за все по-близкото сътрудничество между отбранителната и автомобилната индустрия.


Компанията "Интернешънъл армърд груп" (International Armored Group - IAG) започна да произвежда бронирани автомобили в новооткрития си завод в Бургас. Това се случва в партньорство с фирми от българската отбранителна индустрия, както и с военни, научни и технически организации.


Най-старият локомотивен завод в България, разположен в Русе, е на път да се превърне в модерен индустриален център за производство и поддръжка на железопътна техника. Това става ясно от думите на изпълнителния директор на "Индустриален парк ЛВЗ" Спасимир Димитров.


През 2024 г. в района на Алмати беше открит завод за преработка на волфрам. Понастоящем е завършено изграждането на миннообогатителния комплекс и се извършва работа по стартиране на дейността в минните производствени съоръжения. Общата стойност на проекта е $300 млн.


С тази инициатива Белгия изглежда засилва усилията си за укрепване на военния си капацитет. Понастоящем страната харчи около 8 милиарда евро годишно за отбрана, което се равнява на 1,3 процента от БВП.


Първоначалното финансиране ще бъде предназначено за проекти в областта на добива на никел, боксит, мед, производството на храни, възобновяемата енергия и за изграждането на център за изкуствен интелект, петролна рафинерия и нефтохимически завод.


"Три-Уол България", част от "Три Уол" (Tri Wall) получи сертификат клас "А" за инвестицията си в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Тя е в размер от над 60 млн. лева и е за изграждане на нов завод за велпапе и опаковки. Очаква се инвестицията да открие 150 работни места, съобщават от МИР.


Тя е на една от най-големите български компаниии за ремонт на самолети от гражданската авиация. Върху 74 дка ще бъде изграден един от най-големите хангарни комплекси в страната с капацитет за седем производствени линии. Инвестицията е на стойност 120 млн. лв. Предвижда се и завод за ремонт на самолетни двигатели за 30 млн. лева.


Предвижда се на 6 февруари т.г. да бъде даден официален старт на работата на тунелопробивната машина, която ще изгражда тунелите за разширението на метрото през “Слатина”. Тунелопробивната машина „Витоша” ще тръгне от стартовата шахта на станцията при бул. „Цариградско шосе” в посока към метростанцията до зала „Арена 8888 София” и София Тех парк.