АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Системата влезе в експлоатация в началото на 2020 г. и изцяло премахна хартиеният обмен на документация. Общият брой на публикуваните електронни обществени поръчки надхвърли 102 000, като само за миналата година те са над 25 000, което е значително повече в сравнение с предходни години. Най-много са публикуваните обществени поръчки за доставки – близо 50 000, следвани от поръчките за услуги и строителство.
Докладът на ЕК представя „доказателства за това, че Китай ограничава достъпа на производителите на медицински изделия в ЕС до своите обществени поръчки по нечестен и дискриминационен начин“.
Съгласно взетото от Министерството на финансите решение, одобрени поръчки са в размер на 300 млн. лева номинална стойност, в т.ч. несъстезателни поръчки в размер на 82 300 000 лева, става известно от съобщение на сайта на Българската народна банка (БНБ).
Проверени са 452 ОП на обща стойност 326 605 813 лв. и 1816 договора на обща стойност 255 269 977 лв. Най-често установяваните нарушения са на Закона за обществените поръчки, Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор, Закона за счетоводството, Закона за публичните финанси, както и на подзаконови нормативни актове.
Европейският самолетостроител е доставил през 2024 г. 766 самолета, с което със сигурност ще запази лидерската си позиция на пазара, която държи вече шест последователни години. Boeing до края на ноември американският гигант е получил едва 370 поръчки.
Броят на новите фабрични поръчки през ноември е намалял с 5,4 на сто спрямо предходния месец. Тези данни са посочени, след като са приложени ценови и сезонни корекции.
Основните проблемни области са: непълното отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС; гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки; работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение; издаването на касови бележки при продажбите на услуги; допълнителната работа без договори.
Социологическо проучване за локалния пазар показва, че българските потребители наблягат на простотата, качеството и емоционалната връзка с храната.
Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.
Близо половината от всички производствени компании (47,7 на сто), участвали в допитването през октомври, съобщават за липса на поръчки. Най-засегнати са фирмите от основните производствени сектори като машиностроене, металургия и електротехническа промишленост.