EUR 1.9558
USD 1.8799
CHF 2.0714
GBP 2.3155
CNY 2.5793
you tube
mobile version

Зад сцената - обрат в икономиката

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Зад сцената - обрат в икономиката

mail09:30 | 31.12.2012прегледи 740 коментарикоментари 0


Виталий Макарчев, ИТАР-ТАСС /със съкращения/
Изминалата седмица на фондовите борси стана повратна за цялата световна икономика. Бизнесът промени коренно възгледа си за бъдещето на еврото и започна да мисли, че единната европейска валута ще се запази в сегашния си вид. Такова е мнението на водещи западни експерти, анализиращи ситуацията на световните пазари.
"През последните дни деловият свят промени на 180 градуса своята оценка за бъдещето на еврото, задава се "епохален обрат"," заяви в разговор с кореспондента на ИТАР-ТАСС в Лондон един от влиятелните специалисти на лондонското Сити. "Тези, които залагаха, че към края на тази година ще се засили тенденцията към разпад на еврозоната и крах на единната европейска валута, загубиха", допълва той.
Прочутият американски инвеститор и финансов мениджър Джон Полсън, получил световна известност, след като направи огромно състояние при фалита на банка Lehman Brothers през есента на 2008 година и последвалата световна банкова криза, сега обяви, че е отчел големи загуби по договори в евро. На 4 декември на годишната среща на членовете на управлявания от него фонд, чийто размер достига 20 милиарда долара, Полсън призна, че очаква влошаване на финансовата ситуация в еврозоната и направи голям залог за това.
"Само че този залог се оказа погрешен и Полсън загуби тази година значителни суми, играейки срещу еврото", съобщи през кореспондента на ИТАР-ТАСС един от акционерите на фонда. "Главно събитие на сегашната 2012 година стана фактът, че безусловно очакваният крах на еврото не се случи", отбеляза на свои ред преди няколко дни лондонският в. "Файненшъл таймс". Този факт в момента се отразява и на европейския, а отчасти, и на световния фонов пазар, който продължава да нараства, макар и еврозоната да преразгледа към понижение перспективите за растежа на своята икономика за идната година.
"На пръв поглед в световната икономика сега се създаде парадокс: прогнозите за темпа на растеж на БВП в ЕС стават все по-песимистични, през тази и идната 2013 година еврозоната ще се намира във фаза на спад, а фондовият пазар на ЕС уверено и постепенно нараства", отбеляза служител най-голямата банка в ЕС - британската HSBC. "Отговорът е прост: световният бизнес се опитва да предвиди събитията и започва да отчита в стойностите на акциите на европейските компании факта, че еврото успя да оцелее", допълва той.
"Преди няколко седмици имаше съмнения в способността на еврото да преодолее сегашната криза в еврозоната. Сега деловият свят направи извода, че еврото е завинаги", подчерта изданието. Още едно потвърждение за настъпването на "нови времена" стана фактът, че започналата миналия понеделник операция по обратно изкупуване от гръцкото правителство на собствени дългосрочни облигации на 60-70 % от номиналната цена премина изненадващо успешно.
"Всичко говори за това, че Гърция е получила достатъчно количество заявки, за да може да проведе операцията, която ще съкрати нейния държавен дълг с около 20 милиарда евро", отбеляза делови източник пред кореспондент на ИТАР-ТАСС. В резултат сега е отворен пътят Гърция да получи три кредитни транша по линия на втората спасителна програма от ЕС и МВФ.
В опит да обяснят промяната в настроенията сред бизнеса, анализатори от лондонското Сити посочват, че причината е новата политика на Германия. "След дълги колебания през изминалото лято германският канцлер Ангела Меркел стигна до извода, че е необходимо еврозоната да бъде запазена в сегашния й вид и Берлин трябва, срещу вписване в закон на гаранциите за дълбоки реформи в икономиките на страните от еврозоната, да осигури финанси за "европейския проект"," заяви пред кореспондента на ИТАР-ТАСС в Лондон високопоставен европейски източник.
"Тази нова политика на Берлин стана ясна на целия делови свят, когато през последните две седмици бяха публикувани проекти за новия етап на икономическа и финансова интеграцията в страните от еврозоната", отбеляза той. "Тези проекти, представляващи по същество създаване на федерален икономически съюз, се внасят за разглеждане на срещата на върха на ЕС", допълни източникът. По този начин вече може да се говори за край на критичния етап от финансовата криза в еврозоната за сметка на решението, прието от водещите политици в ЕС, да повишат нивото на икономическата си интеграция, която ще се подкрепя с финансите на Германия.

 


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2240