АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?


Средствата, които се осигуряват чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани, са в допълнение към заем от 5 милиона евро, отпуснати от ЕБВР. Те са предназначени за строителство и техническа помощ.


От (1 април) 2025 г. чуждестранните инвеститори (включително временно пребиваващи и дружества с чуждестранно участие) вече няма да могат да купуват установено жилище в Австралия, докато забраната е в сила, освен ако не се прилага изключение.


Купувачите са все по-взискателни към имота, които искат да придобият. Инвестицията в недвижим имот остава най-предпочитан актив. Средната стойност на ипотечните кредити достига до 195 хил. лв. за страната и 240 хил. лв. за София през 2024 г.


По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 1 378, а новопостроените жилища в тях са 5 192.


В рамките на миналата година размерът на заемите за жилище е нараснал с 5,791 млрд. лева. За сравнение, към края на декември 2023 година сумата по тези кредити е възлизала на 19,9 млрд. лева.


Заемът е част от механизъм за финансиране на стойност 1 млрд. евро, одобрен от ЕИБ в покрепа на националното съфинансиране на проекти по европейските фондове. Финансирането ще укрепи икономиката, ще даде тласък на конкурентоспособността и ще повиши жизнения стандарт в страната. Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти.


По данни на Статистическата служба на Нидерландия и поземления регистър през октомври купувачите е трябвало да платят средно 467 355 евро за съществуващо жилище. Това е с 11,5 процента повече от предишната година и нов рекорд.


За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.


Заемът от централния бюджет е в размер на 5 млн.лв. и с него ще бъде рефинансирано старо задължение. Предходният безлихвен заем, отпуснат декември 2022г., е бил в размер на 6 млн.лв., а крайният му срок за погасяване – 15 декември 2023г., бива удължен до края на 2024г.