АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Училището получи финансиране от Европейския социален фонд за насърчаване на професионалното образование и обучение в сектора на модата.


Италианската държавна железопътна компания "Феровие дело стато" (Ferrovie dello Stato) обяви, че така ще конкурира с "Евростар" (Eurostar). Ще бъдат инвестирани 1 милиард евро в този проект.


ВУЗФ обявява старта на стратегическо сътрудничество с един от най-престижните университети в Европа – Luiss Guido Carli University, базиран в Рим, Италия. Това партньорство предоставя нови перспективи пред студентите на ВУЗФ чрез създаването на Международна комбинирана програма (ICP) – уникална възможност за завършване на интегрирано обучение с придобиване на бакалавърска степен от ВУЗФ и магистърска степен от италианския...


Италианските пощи "Посте Италиане" (Poste Italiane), мажоритарна собственост на италианското правителство, преговаря с френския медиен конгломерат "Виванди" (Vivendi) за придобиване на между 10 и 12 на сто от дела му в "Телеком Италия" (Telecom Italia) и поемане на контрола върху оператора, съобщи днес пред АФП финансов източник.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


Най-голям дял на потребителите, ползвали електронни административни услуги, е регистриран в Дания (98,5 на сто), следвана от Нидерландия (96 на сто) и Финландия (95,4 на сто). На другия полюс са Румъния (25,3 на сто), България (31,5 на сто) и Италия (55,1 на сто).