АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новото предсрочно погасяване, след предсрочното погасяване на заеми в размер на 8 милиарда евро от първия меморандум, се очаква да бъде договорено през декември, като изпраща ясно послание към пазарите относно ангажимента на Гърция за фискална стабилност и намаляване на публичния дълг
На тримесечна база, нарастването на необслужваните т.нар. бързи кредити представлява 0,1 на сто през третото тримесечие или 0,5 млн. лева. Спрямо първото тримесечие на тази година обаче се наблюдава понижение от близо 4 на сто в необслужваните заеми, тъй като в края на месец март те са възлизали на 420,7 млн. лева или с малко над 16 млн. лева повече спрямо настоящия резултат.
В Норвегия тя е достигнала най-ниското си равнище от над три години и половина. През миналия месец индексът на потребителските цени (CPI - ИПЦ) в Норвегия се е понижил до 2,6 на сто на годишна база при 3 на сто през февруари. Това е най-ниското ниво на инфлацията в страната от януари 2021 година.
Ще бъде включена възможност за издаване на държавни гаранции по нови заемни споразумения на „НЕК“ ЕАД за финансиране на инвестиционен проект „Модернизация и рехабилитация на Помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, в размер до валутната равностойност на 155 млн. лв.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.
Според проучвания на мюнхенския институт "Ифо" (ifo) се посочва, че през септември 32,9 процента от компаниите, които водят преговори за кредит, съобщават за сдържаност от страна на банките, като това в най-високият дял от седем години. През юни той е бил 27,1 на сто.
От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.
Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).