АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


Китайските банки са отпуснали нови заеми на стойност 5,13 трилиона юана (706,40 милиарда долара) през януари, което е над четири пъти повече, отколкото през декември и надвишава прогнозите на анализаторите, сочат днешните данни на Китайската народна банка.


Проектът ще подобри свързаността в 140 общини и 16 гранични пункта. Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., България е един от лидерите в ЕС по фиксирана свързаност, като 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС.


12 в български общини и 12 в общини от Северна Македония ще бъдат инвестирани7,7 млн. евро. Средствата ще бъдат насочени за модернизация на инфраструктура, подобряване на достъпност и разширяване на предлаганите туристически услуги, което ще допринесе за превръщане на региона в целогодишна дестинация. инвестициите


Най-голям е размерът на инвестициите в Столична община – 14 млрд. лв., далеч пред Пловдив (близо 2,5 млрд. лв.) и Варна (малко над 1,5 млрд. лв.), като само в тези три общини нефинансовият сектор реализира над милиард лева инвестиционни разходи.