АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Според брокери от цялата страна Законопроектът е справедлив, навременен, балансиран, отразява предизвикателствата в бранша, дава възможност за развитие на сектора и в същото време ограничава недобросъвестните играчи на пазара.


Когато Русия засили атаките си през март 2024 г., Украйна загуби половината от наличния производствен капацитет, казаха високопоставени служители. Тя обаче успя да оцелее през зимните месеци благодарение на по-мекото меко време, бързите възстановителни дейности и потокът средства и оборудване от западните съюзници.


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Украинският президент Володимир Зеленски подписа закона за закупуване на оборудване, необходимо за изграждането на енергоблокове 3 и 4 на АЕЦ "Хмелницки" в Украйна, съобщи днес в "Телеграм" Върховната рада (парламента) на Украйна, цитирана от УНИАН.


Най-големият производител на електричество от ядрена енергия в ЕС през този период е Франция. Нейните атомни централи са генерирали 54,6 на сто (338 202 гигаватчаса) от цялата електроенергия, добита от ядрената енергетика в ЕС. След нея са Испания (56 873 гигаватчаса или 9,2 на сто), Швеция (48 470 гигаватчаса или 7,8 на сто) и Финландия (34 308 гигаватчаса или 5,5 на сто).


Става въпрос за Закона за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия и по-специално с разпоредбите на чл. 4, които задължават операторите на електроразпределителни мрежи да възстановят на държавата изплатената държавна помощ.


Търговците, които не спазват закона са заплашени от глоба до 30 000 евро. Според приетите разпоредби големите търговци на дребно са задължени редовно да публикуват и обновяват онлайн цените на продуктите си, за да имат достъп до дигитални инструменти, които в реално време ще дават възможност на потребителите да сравняват цените.


Държавната намеса на пазара на хранителни стоки би нанесла тежки вреди на потребителите и на икономиката, смятат те. Входираните на 6 и 7 февруари 2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара...