АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Общият брой на пенсиониралите се с пенсии от държавното обществено осигуряване е 109 613, като около 40 000 от тях са получили пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Като дял от всички отпуснати през 2024 година пенсии те са 40,9%, а през 2023 г. той е бил 34,9 на сто.


В напреднала фаза е разработването на нов закон, който да обедини в единна система железопътния и автомобилния превоз на пътници. Това обяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на дискусия на тема „България към достъпна, конкурентоспособна и устойчива мобилност“.


Според закон ЕС цели да добива 10 на сто, преработва 40 на сто и рециклира 25 на сто от нужните му материали до 2030 година. Суровините включват основни метали - алуминий, мед и никел, литий - основен материал за производството на батерии, и редкоземни елементи, използвани в постоянни магнити за вятърни турбини или в електрически превозни средства.


Общата сума на отчетените приходи по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване към февруари 2025 г. възлиза на 2 233,2 млн. лв. Постъпилите приходи са с 241,3 млн. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Общо отчетените разходи възлизат на 4 261,6 млн. лв., като увеличението спрямо 2024 г. с 409,6 млн. лв.


Украинският президент Володимир Зеленски подписа закона за закупуване на оборудване, необходимо за изграждането на енергоблокове 3 и 4 на АЕЦ "Хмелницки" в Украйна, съобщи днес в "Телеграм" Върховната рада (парламента) на Украйна, цитирана от УНИАН.


Става въпрос за Закона за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия и по-специално с разпоредбите на чл. 4, които задължават операторите на електроразпределителни мрежи да възстановят на държавата изплатената държавна помощ.


Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г., който беше одобрен от правителството. В сравнение с настоящата година средната пенсия се очаква да се повиши с 10,4%.


Търговците, които не спазват закона са заплашени от глоба до 30 000 евро. Според приетите разпоредби големите търговци на дребно са задължени редовно да публикуват и обновяват онлайн цените на продуктите си, за да имат достъп до дигитални инструменти, които в реално време ще дават възможност на потребителите да сравняват цените.


Това стана по предложение на управителя на НОИ Ивайло Иванов, като осъвременяването ще бъде с дата 1-ви юли, ще бъде прилагане на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - т.нар. „швейцарско правило“.


Държавната намеса на пазара на хранителни стоки би нанесла тежки вреди на потребителите и на икономиката, смятат те. Входираните на 6 и 7 февруари 2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара...