АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
Жалбата е по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) в частта му за сроковете за подаване на оферти за участие в процедури. Тя е срещу решението на Столичната община за реконструкция на трамваен релсов път, пътни платна и тротоари.
Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на КТ и е 50% от СРЗ за период от 12 месеца. По закон новата МРЗ за следващата година се определя до 1 септември на настоящата. Така от догодина минималната часова работна заплата ще бъде 6,49 лв.
За да се пресметне индексът, стойностите на четирите ставки във всяка община се нормализират по скала от 0 до 100, като 0 отговаря на най-ниската допустима ставка по закон, а 100 – на най-високата.
Сумата е почти 59 000 лева, уточниха от администрацията. Парите са от генерирания туристически данък на Поморие, който по закон следва да се разходва за дейности, свързани с развитие на туризма.
Данните показват, че обществените ВЕЦ на Албания са произвели общо 1162 ГВтч електроенергия през първото тримесечие на 2024 г., с 28,1% по-малко спрямо същия период на миналата година, когато са произведени 1614 ГВтч.
Високите цени на електромобилите и все още трудният достъп до зарядни станции са основните причини, заради които те се въздържат от покупката им, показват данни от допитване, проведено съвместно от Центъра за изследване на обществените въпроси на Асошиейтед прес (NORC) и от Институт за енергийна политика.
Брутният вътрешен продукт се е увеличил с 0,5% през първото тримесечие, след като е останал без промяна през последното тримесечие на 2023 г.а и след корекция на очаквания по-рано спад от 0,1%. По отношение на разходите потреблението е нараснало с 2,1% през тримесечието, а обществените разходи - с 1,9%.
Чрез стимулиране на вътрешното европейско производство на технологии с нулеви нетни емисии, законодателният акт ще намали риска от замяна на зависимостта от изкопаеми горива с технологични зависимости от външни фактори.