АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Настоящото ниво на фалити на компании се дължи на няколко фактора, като постоянният икономически спад съвпада с рязко увеличените разходи за заплати и енергия, обобщава Щефен Мюлер, ръководител на изследването на несъстоятелността в института.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
През миналата година фалитите се увеличиха с 22 на сто спрямо стандартните 15 на сто в предковидните години. Големите фалити често предизвикват ефекта на доминото по цялата верига и водят до все нови и нови фалити.
Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане. Новият размер е определен съгласно разпоредбите на КТ и е 50% от СРЗ за период от 12 месеца. По закон новата МРЗ за следващата година се определя до 1 септември на настоящата. Така от догодина минималната часова работна заплата ще бъде 6,49 лв.
През второто тримесечие на 2024 г. броят на подадените декларации за фалит от компании в ЕС е нараснал с 3,1 на сто спрямо първото тримесечие на годината, отчита Евростат.
Регистрациите намаляват във всички сектори. Най-голям спад през второто тримесечие на 2024 г. е отчетен в търговията (-4,7 на сто), промишлеността (-3,6 на сто) и образованието и социалните дейности (-3,4 на сто). Най-малкото понижение е регистрирано във финансовите дейности (-0,7 на сто).
За да се пресметне индексът, стойностите на четирите ставки във всяка община се нормализират по скала от 0 до 100, като 0 отговаря на най-ниската допустима ставка по закон, а 100 – на най-високата.
Случаите на несъстоятелност са се увеличили с една трета до 1406 през юли, като в компаниите, които са във водещите 10 процента по големина, засегнатите работни места са почти 10 000. Силното увеличаване на фалитите засяга всички сектори, но е особено силно в производството, където 145 компании са обявили фалит през юли спрямо 100 през юни.
Сумата е почти 59 000 лева, уточниха от администрацията. Парите са от генерирания туристически данък на Поморие, който по закон следва да се разходва за дейности, свързани с развитие на туризма.
Чрез стимулиране на вътрешното европейско производство на технологии с нулеви нетни емисии, законодателният акт ще намали риска от замяна на зависимостта от изкопаеми горива с технологични зависимости от външни фактори.