АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.
Програмата за компенсации на небитовите клиенти от 180 лева за мегаватчас ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
С новия закон се налага уеднаквяване на правилата и се събират на едно място всички досегашни регулации, допускащи изключения от данъка. Данъкът добавена стойност е осигурил около 38 на сто от данъчните приходи на Китай през 2023 г., сочат официални данни.
Парламентът прие закон за увеличаване на дневния данък върху краткосрочните наеми и хотелските нощувки, както и за въвеждане на такси за посетители, пристигащи с круизни кораби. От следващата година дневният данък върху краткосрочните наеми се увеличава от 1,5 евро на 8 евро в туристическия период от април до октомври.
Това решение идва поради "все по-често срещания феномен на краткосрочните наеми за цялата територия на страната, свързани с многобройните политически, културни и религиозни събития, които са планирани в Италия.
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Страни като Ирландия, Испания и Германия също са участвали в теста, но понастоящем Белгия е единствената европейска държава след Исландия, която официално е приела закон за четиридневната работна седмица.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Подобна забрана беше в сила от 1 март до 31 август, но беше временно отменена от края на май до юли. За първи път ограниченията бяха въведени през септември 2023 г., когато се отнасяха и до дизеловото гориво.