АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Цените на авиокомпаниите се основават на това, какво отделните клиенти са готови да платят. Цели отдели и компютърни системи се занимават със задачата да изчисляват на базата на много данни кога и на каква цена да предлагат място за съответния полет.
Целта е до края на годината между 63 и 67 на сто от влаковете на дълги разстояние да пристигат навреме. През първото полугодие едва 52,9 на сто от влаковете на "Дойче бан" не са закъснели, като особено лошо е било положението през юни. За закъснение се смята пристигането на влака с повече от 6 минути след разписанието.
Wizz Air е превозила 20 млн. пътници от и до Летище София, съобщиха от авиокомпанията. Двадесетмилионният пасажер е пристигнал с полет Милано Бергамо – София.
Данните за трафика на Летище Бургас през юни са почти същите, като тези, които отчетохме през същия месец на миналата година. Очаква се нивата на трафика да са близки до тези от 2023 година през този летен сезон с леко повишение.
През последните няколко дни европейското въздушно пространство беше сериозно засегнато от проблеми с управлението на слотовете на летищата, причинени от множество метеорологични явления, случващи се едновременно в цяла Европа.
При полетите е много важно пътникът да следи информацията, която получава от авиокомпанията, от която е купил билета и от летището, от което излита. По този начин ще знаем дали полетът ще излети навреме или има някаква промяна.
След подаден сигнал от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха за транспортиране на пациент от Шумен до София хеликоптерът с екипаж от двама пилоти – Валери Шопов и Юлиан Богоев, излетя в 8.02 ч. от София и пристигна в Шумен в 9.42 ч., с междинно кацане в Горна Оряховица за презареждане.
Летище Бургас открива активния летателен сезон с първи полет от присъединяването на България в Шенгенското пространство по въздух в последния ден на месец март. Това съобщиха от дружеството концесионер на аерогарата "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД.
„България Хели Мед Сървиз“ ЕАД вече има сертификат за авиационен оператор за извършване на операции за спешна медицинска помощ по въздух – HEMS. Това заяви министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков по време на първия тренировъчен полет с българския хеликоптер.
Самолетът е дълъг 6,9 метра и е с размах на крилете от 8,6 метра. Той развива максимална скорост от 185 км/ч., посочва производителят му. Този спортен самолет, който е електрическа модифицирана версия на летателния апарат AG60, е двуместен и е задвижван от един двигател.