АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък. Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета.


в тази сума влизат раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията.


С проекти могат да кандидатстват физически лица, еднолични търговци, местни поделения на вероизповеданията, общини и юридически лица, собственици на земи.


До момента над десет хиляди контейнерни фиданки от черен бор, космат дъб, източен чинар, черна елша и бряст са предоставени за залесителни акции, организирани съвместно с партньори, медии и доброволци на предприятието.


Министър Нанков съобщи, че ще бъдат отпуснати 1 милион лева за залесяване на изгорелите горски терени при пожара над Кресненското дефиле.


Предвидените за залесяване горски площи за 2016 г. са близо 20 хиляди декара, което е с 28% повече от миналата година, съобщи МЗХ. През тази година са предвидени и други големи инвестиции за отглеждането на горите без материален добив, като най-важната е закупуването на горска техника и направата на горски пътища.


За последните 4 години залесените горски площи намаляват близо 4 пъти, като от 50 000 дка през 2008 година, през миналата година те са едва 12 000 дка.


Общините с одобрени проекти са Белоградчик и Раднево. Те ще получат общо 818 325 за залесяване с широколистни видове.


Одобрените предложения са по четири мерки от Програмата за развитие на селските райони: 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи”, 226 „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности”.


Със субсидия от 3 854 161 лева шестнайсет държавни горски и ловни стопанства и общини ще залесят за първи път терени с широколистни видове. Средствата се отпускат по мярка 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи” от ПРСР.