АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Заличават 60 000 варненски фирми през 2010
По-малко от 12 000 дружества са се пререгистрирали досега в регионалното звено на Агенцията по вписванията (АВ), съобщава в. Черно море. Близо 90 000 варненски фирми се водят в БУЛСТАТ. От тях около 30 000 са действащи, сочат данните на Териториалното статистическо бюро, цитирани от изданието. Сметката показва, че 60 000 трябва да бъдат заличени в Търговския регистър. Това ще стане с пререгистрацията на фирмите в Търговския регистър, която започна в началото на 2008 г. и приключва на 31 декември 2010 г. Отсега се вижда, че липсва дори теоретическа възможност това да стане. Дори, ако собствениците на тези 60 000 фирми, които не са се пререгистрирали вече над 2 години, сега изведнъж се стреснат и решат да подадат заявленията си, даже при перфектна организация регионалното звено не може да обслужва по неколкостотин търговци всеки работен ден до края на декември. След многото напомняния от страна на АВ - Варна, има известно засилване на пререгистрацията от началото на годината, все още остават много други фирми.
Още по-тежка е ситуацията в цялата страна. Оказва се, че от началото на 2008 г. до 1 февруари 2010-а общият брой на пререгистрираните търговци е едва 214 596. Остават 1 104 813 дружества, които трябва да се пререгистрират до края на определения от закона тригодишен срок според информация от регистъра на БУЛСТАТ. Което си е непосилно голяма бройка за капацитета на агенцията дори ако се наложи една трета от тези фирми да бъдат закрити служебно.
Неволите започнаха още със старта на новия Търговски регистър въпреки добрите намерения за въвеждане на ред и улесняването на фирмените дела, което е сериозен плюс за бизнеса. За да тръгне електронният портал на регистъра, бяха нужни 4 млн.лв., сега трябват доста повече, за да приключи задължителната пререгистрация. Ако срокът не бъде удължен или не бъдат взети други мерки, голяма е вероятността хиляди неработещи фирми да бъдат служебно ликвидирани, което ще струва още милиони лв., алармират експерти. А такива средства изобщо не са предвидени в бюджета.
Според закона
Разноските по ликвидацията са за сметка на търговеца
Процедурата по служебното отписване на фирма е ясно записана в Закона за търговския регистър, твърдят експерти от АВ. Разноските за производството по ликвидация са за сметка на собственика. Ако той не бъде открит в 6-месечен срок, агенцията служебно назначава ликвидатор. Тук важна подробност е, че когато имуществото на търговеца е недостатъчно за покриване на разноските по ликвидацията, те се поемат от агенцията. Според юристи само съдебните такси за заличаването на ЕТ са около 100 лв., а за ООД - над 1000 лв. Дори да бъдат наложени солени глоби на търговците, които не са се пререгистрирали (между 500 и 5000 лв. в зависимост от дружеството), това не би било достатъчно да покрие разноските по служебната им ликвидация.
Tweet |
|