АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро. Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.
Ето как се разпределя делът на потребление на цигари без български акцизен бандерол във всеки от 20-те града– с най-високи нива над средното за съответните две тримесечия са Ямбол, Пловдив, Бургас, Видин, Хасково и Добрич, а през 2-ро тримисечие са отчетени нулеви нива в Шумен, Асеновград и Перник:
Основните продукти, изнасяни за Япония от ЕС, включват свинско месо, вина и спиртни напитки, пури и цигари, сирене, шоколад и захарни изделия и други преработени селскостопански стоки. ЕС внася основно супи и сосове, зеленчукови продукти, както и храни и зърнени заготовки.
Сред най-често срещаните инциденти са: запалени класически или електронни цигари, отказ за слагане на коланите и прекомерно количество багаж на борда, според МАВТ.
Данните показват, че с най-голям дял сред нелегалните цигари на българския пазар са цигари, чиито опаковки са маркирани за безмитна търговия, следвани от фалшификатите, копиращи известни международни марки.
Решението, което влиза в сила от юли, е следствие на пилотен проект от миналата година, в рамките на който пушенето беше забранено на четири от десетте градски плажа.
Потреблението на цигари без български акцизен бандерол според традиционното изследване на празните опаковки остава на ниско ниво.
Най-много неистински банкноти от 20 лева, според статистиката на БНБ, са били заловени в обращение през 2009 година - общо 12 468 броя, като по тримесечия начело е второто тримесечие (3 928 броя), следвано от първото (3 585), третото (3 040) и първото (1 915).
Според данни на НСИ производството на части за автомобили през юни бележи ръст от 68,2% спрямо същия месец на миналата година. Производството на цигари се е увеличило с 58,7% на годишна база, а на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти - с 45,3%.
Пълно преминаване към електронни цигари до няколко години: такъв е планът на тютюневия концерн "Филип Морис". Първо във Великобритания, после и в целия свят.