АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това е 24,1 на сто от БВП, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ). Справка в НСИ сочи, че през 2023 г. дългът на страната е бил в размер на 42,383 млрд. лв., което е представлявало 23,1 на сто от БВП.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


Това е с над 3,690. млрд. евро (8,4 на сто) повече в сравнение с края на януари 2024 г. Краткосрочните задължения в края на януари са 8,582 млрд. евро (18 на сто от брутния дълг, 7,9 на сто от БВП) и се повишават с 7,8 на сто на годишна база или с 621 млн. евро.


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Мнозинството в пленарната зала отхвърли две предложения на ПП-ДБ максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет, да бъде 12 или 11,9 млрд. лв.


Акционерното дружество е инвестирало повече от 2 млн. лева в технологично оборудване през последните две години, с което производствените процеси са оптимизирани и усъвършенствани. Подобрено е качеството и външния вид на водещи продукти на компанията.


Това възлиза на 47.9% от БВП, което е с 3939.6 млн. евро (8.7%) повече в сравнение с края на декември 2023 г. (45 079.5 млн. евро, 47.6% от БВП), съобщава БНБ.


Това е огромна цифра, като се има предвид, че съответства на повече от 200 процента от националния брутен вътрешен продукт (БВП), превишава пет пъти размера на тайванския пазар на облигации и е приблизително, колкото стойността на ценните книжа с фиксиран доход на "Пимко"(Pimco), най-големият инвестиционен фонд, специализиран в облигации.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.


Американският президент Доналд Тръмп заяви, че иска да договори споразумение с Украйна, в което тя да предложи гаранции за своите редкоземни минерали, широко използвани в електрониката, в замяна на американската помощ, предаде Франс прес. Той даде за пример минерали като уран, титан, литий, графит и други ценни стратегически ресурси.