АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Дунавска задруга на народните художествени занаяти“ е сдружение с над 50-годишна история, посветено на съхраняването и популяризирането на традиционните занаяти. Освен да създава красиви изделия, задругата активно предава уменията на следващите поколения чрез обучения и демонстрации.
Профилът на испанските туристите у нас през агенции са между 45- и 75-годишни, пенсионерите пътуват много и са ориентирани към културен туризъм. Предлагат се по тематични турове, пътешествие за жени – занаяти, музикални формати, археологически обекти.
Занаятчии и шефове готвачи от България и чужбина ще преподават в Голяма Желязна. В кулинарното училище ще се преподава хлебарство, сладкарство, френска и балканска кухня.
На 24 и 25 юни посетителите на село Младен ще могат да се запознаят с разкази за Еньовден и билките. Началото си този фестивал води от 2013 г., събитието се организира всяка нечетна година, като целта му е да се съберат хора свързали работата и почитта си към лечебната сила на билките, на пчелния мед и традиционните занаяти.
Още през януари 2023 г. Министерство на иновациите и растежа (МИР) ще стартира кандидатстване за получаване на безвъзмездна финансова помощ за модернизация на семейни предприятия и фирми от творческите индустрии и занаяти.
Сред атракциите, които се предлагат, е фотолов, кръжоци по различни занаяти, „фитнес“ в семейната оранжерия.„Селският туризъм не е една нощувка. Това е активна форма на туризъм за хората, които ценят контакта с природата, уединението, вътрешно обогатяване“.
Сред претендентите, които си оспорват първенството, са пъстри и любопитни предложения като Фестивалът на чушките, доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре Фест, Празникът на Дрипавата баница в село Върбица, Фолклорния празник "Греяна ракия и зелева чорба от старовремската софра", с. Бабово.
Събитието подкрепя Регионална занаятчийска камара – София, които насърчават развитието на занаятите в България.
Това е най-мащабният форум в сектор Животновъдство у нас и единственият, който съчетава стопанския аспект на овцевъдството с българската битова култура, традиции, фолклор и занаяти.
В къщичките през целия декември ще се предлагат уникални ръчно изработени подаръци, коледна украса, играчки, сувенири, произведения на художествените занаяти, сезонни стоки, захарни изделия, кулинарни изкушения, био вина, пелин и месни деликатеси.