АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Занаятчийска храна в най-стария хан на Букурещ
Местни производители от цяла Румъния представиха занаятчийска храна и деликатеси в най-старата странноприемница на Букурещ - хана на Манук в Букурещ. Събитието се провежда за пети път и е по повод Националния ден на гастрономията и виното в Румъния (1 октомври).
Румънски джин, ракия с плодове в бутилката, занаятчийски бири по собствена рецепта, които вече са печелили награди на любителски състезания в Хърватия, Унгария, Словения и България, черен мед и такъв от глог и дъб от планините Апусени, създадени от основателя на Асоциацията на планински продукти, колбаси от елен и глиган от района на Кърцишоара в окръг Сибиу, паста от пъдпъдъчи яйца са само част от изненадите за посетителите и гостите на града.
На изложението се предлагат още студено пресован зехтин от Блаж, Трансилвания, мехово сирене, спечелило златен медал от Института за вкус и качество в Брюксел, горчица с вино по най-старата румънска рецепта, конфитюри, овкусени с джин, ром, уиски, просеко, ликьор и коняк, маринован лук по мексиканска рецепта.
Панаирът обхваща над 30 щанда, а входът е безплатен. Организаторите се надяват да превърнат румънското гастрономическо културно наследство в марка на страната и да увеличат потреблението на местни занаятчийски продукти.
Посетителите имат възможност да разгледат отблизо и ханът на Манук, в историята на който има и българска следа. Той е построен през 1808 г. от арменския търговец и политик Емануел Мирзаян, известен като Манук бей, роден в Русе. На 33 години Манук бей вече е високопоставен служител в двореца на принца на Валахия. Има сведения, че играе двойна игра по време на Руско-турската война (1810-1812 г.), завършила с Букурещкия мир. Преговорите и самият мирен договор са подписани именно в хана на Манук през 1812 година. БТА
Tweet |
|