АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Средствата ще бъдат вложени в изпълнението на първите 10 проекта, одобрени по Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Те ще се реализират в българските общини Видин, Монтана, Чипровци, Вършец, Горна Малина, Георги Дамяново, Правец, Челопеч, Роман, Камено и в Болиевац, Мерошина, Княжевац, Бабушница, Блаце, Пирот, Сокобаня, Свърлиг от сръбска страна.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


С официално писмо до всички университети в страната, със специалности в направленията туризъм и японистика, министърът на туризма Мирослав Боршош отправи покана към студенти да подадат своите документи за участие.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


В британския частен сектор възнагражденията растат с 6,2 на сто през последните три месеца на миналата година. За същия период в публичния сектор ръстът е с 4,7 на сто.


Област Враца е на пето място сред останалите области по средна брутна заплата за 2023-та година, сочат данни на Териториално статистическо бюро (ТСБ) Северозапад към Национален статистически институт (НСИ). Възнаграждението в областта е било 21 781 лв. на годишна база, при 24 485 лв., за страната, става ясно от статистиката.


Повечето нощувките - 103,3 милиона, са регистрирани по живописното адриатическо крайбрежие на страната. Районите във вътрешността на страната обаче също са отчели увеличение с 5 процента на нощувките, а в столицата Загреб нощувките са били с 6 процента повече от миналата година, достигайки 2,7 милиона души, посочва министерството.


Високият ръст на заплатите е свързан главно с високата инфлация през последните години, казва Петер Хайн ван Мюлиген, главен икономист в Статистическата служба на Нидерландия. В резултат на това покупателната способност на работниците се влоши много рязко и това беше основен проблем за синдикатите.


Начело на класацията са ИТ ръководителите. Месечните заплати на лидерите в този сектор често надминават 20 000 лева нетно, а понякога достигнат и значително над 25 000 лв.


Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.