АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


Сред около 11 000 компании, които са участвали в проучването през януари, 53,4 процента са заявили, че се нуждаят от повече работници на пълно работно време, което е най-високата стойност от април 2020 г. насам и доближава историческия рекорд от 53,9 процента, отбелязан през ноември 2018 година.


На челните позиции по средни брутни месечни заплати за поредна година се нареждат предимно малки общини, в които дейност развиват големи компании, формиращи значителна част от трудовите доходи в района.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


В британския частен сектор възнагражденията растат с 6,2 на сто през последните три месеца на миналата година. За същия период в публичния сектор ръстът е с 4,7 на сто.


Прогнозата на пазарите бе средно за темп на растеж от 1,0 на сто. На тримесечна основа брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,7 на сто при средни прогнози за 0,3 на сто.


Японският износ се е повишил с 2,8 на сто на годишна основа (спрямо декември 2023 г.). Неговото ниво е над прогнозите на пазарни анализатори за ръст от 2,3 на сто, но е под равнището от 3,8 на сто, отчетено през ноември 2024 година.


В Япония широката публика не приема еднозначно електрическите автомобили и това поражда хипотезата, че интеграцията им на най-вероятно пазара ще е бавен процес.


Област Враца е на пето място сред останалите области по средна брутна заплата за 2023-та година, сочат данни на Териториално статистическо бюро (ТСБ) Северозапад към Национален статистически институт (НСИ). Възнаграждението в областта е било 21 781 лв. на годишна база, при 24 485 лв., за страната, става ясно от статистиката.