АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Започва фестивал на виното в София
С 1,8 млн.тона вино, което се произвежда на Балканите, регионът е петият по големина в света след Франция, Италия, Испания и САЩ според Галина Нифору, директор на Balkans international wine competition/ BIWC/. Това е добър инструмент за комуникация за налагането на нашия регион, допълни тя.
София утре ще бъде домакин на фестивал на виното, в който ще участват над 500 балкански вина в рамките на форума - BIWC.
Съпътстващата програма предвижда майсторски класове за най-добрите вина в региона. Предвидена е специализирана търговска дегустация, като амбицията е да се повиши консумацията на балкански вина в региона, което ще даде тласък на сектора, отбеляза експертът.
Галина Нифору, която е и винен технолог, припомни, че Балканите имат най-дълга винена история, местните сортове са най-много - над 500 - 600 сорта, които са световно богатство. Имайки предвид, че модата се мени, много искаме тази мода да се обърне и към нашите балкански вина, което е съвсем постижимо, допълни експертът.
Преди десетина години бяха модерни вината, "натоварени с дъб", а сега - по-свежите и плодови вина, отбеляза специалистът. По думите й, българските винопроизводители правят вината си по актуалния начин. Въпреки всичко обаче, българският мъж остава верен на червените вина, които, за разлика от белите, обикновено вървят с вкусна храна. Българката лятото минава на бели вина, а българинът - на бира.
Галина Нифору припомни познатата препоръка за добро вино - то да е на цена поне над - пет шест лева. Няма как вино от два лева изобщо да е вино, лично аз не си купувам вино под 8 лева, разказа познавачът. Кризата принуди производителите да правят добри вина и в ниския ценови сегмент, отбеляза експертът. Неминуемо е въздействието при избора на вина и на етикетите, като модата при тях е в духа на модернизма. По международни оценки България е номер едно по отношение на етикетите, дори ние сме първите, които в етикетите на популярен производител, използваме откъси от известни литературни произведения.
Ръстът на консумацията на вина в страната за периода 2010 - 2011 г. е с 11 на сто, каза Галина Нифору и допълни, че все още не са готови данните за 2012 г.. По думите й забрана за пушене е намалила потреблението на вино, но пък според специалисти е отворила сетивата на пушача към аромата му. Когато има дим, виното не се усеща, разказа Галина Нифору - бивш пушач. Проблем с ръста на консумацията на вина в българските заведенията се поражда и от несравнимата с други държави надценка.
Възможностите да се практикува винен туризъм у нас са големи, смята Галина Нифору. Само в региона на София и на сто километра около столицата няма винопроизводство. Един от възможните маршрути е на юг - към Мелник, където има няколко изби с възможности за настаняване. Дегустацията на вино може да стане повод и да преоткрием културно-историческите и природните ни забележителности.
За съжаление не повече от двадесет туроператора предлагат възможност за практикуване на винен туризъм, а като процент от приходите в туризма - нула цяло и нещо, каза Галина Нифору. Амбицията на сектора е след формирането на ново правителство да се наблегне върху възможността да продължат разговорите за общ балкански бранд във винения туризъм. Турция например вече създава платформа, която обединява виното, което било по древните земи до Христа - Грузия, Гърция, България, Франция, Тунис. Като идеята е да се оформи нещо като път на виното, разказа Галина Нифору.
По думите й най-елементарното, което може в България да се направи в подкрепа този вид туризъм, е поне да се поставят табели, които да показват пътя на виното у нас, както е по света. Самите изби също трябва да намерят атрактивен начин
да привличат своите туристи, като например имат връзка с туристическите информационните центрове в дадени общини, както и да да се подготвят брошури с маршрути за винен туризъм. Галина Нифору съобщи, че вече е създаден каталог с винени маршрути в страна, където са включени 67 изби с данни и за други интересни обекти, които могат да се посетят в дадения регион./ БТА
Tweet |
|