EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Започват изборите във Великобритания

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Започват изборите във Великобритания

mail07:45 | 08.06.2017прегледи 719 коментарикоментари 0


Британците гласуват днес на предсрочни парламентарни избори, които министър-председателката Тереза Мей свика с надеждата да увеличи мнозинството на своята Консервативна партия и да засили позициите си в предстоящите преговори за Брекзит.
Около 30 милиона избиратели от 65-милионна Великобритания ще гласуват за общо 3303 кандидати за 650-те места в Камарата на общините, съобщават световните агенции.
От 650 избирателни района 533 са в Англия, 59 в Шотландия, 40 в Уелс и 18 в Северна Ирландия. Британските парламентарни избори са в един тур и който кандидат получи най-много гласове в даден избирателен район, независимо колко процента, става негов представител в националния парламент в Лондон.
Тази система като цяло облагодетелства големите партии. През 2015 г. консерваторите спечелиха само 37 процента от гласовете и въпреки това получиха абсолютно мнозинство в парламента. Деснопопулистката партия ЮКИП спечели близо 13 процента от гласовете, но получи само едно депутатско място.
Малките партии обаче могат също да извлекат ползи от системата "победителят получава всичко", стига да са силни в даден регион. Пример за това е Шотландската национална партия. През 2015 г. тя нямаше кандидати нито в Англия, нито в Уелс, нито в Северна Ирландия, но спечели в 56 от общо 59 избирателни района в Шотландия. Въпреки че получи по-малко от 5 процента от гласовете на национално ниво, със своите 56 места тя стана третата по сила партия в парламента.
Гласуването ще започне в 7 часа и ще приключи в 22 часа местно време, когато се очакват и първите прогнозни резултати.
Мей свика тези избори три години преди края на мандата на досегашния парламент и по-малко от година, откакто дойде на власт след референдума за излизане на Обединеното кралство от ЕС.
Начело на сондажите, консерваторите на Мей са привърженици на т.нар. "твърд Брекзит", в който британците няма да правят отстъпки пред европейските си партньори. Те искат най-вече да ограничат имиграцията на острова от страните от ЕС.
Лейбъристите на Джереми Корбин, на второ място в социологическите проучвания, не са срещу Брекзит, но искат да избегнат влизането в стълкновение с Брюксел и да запазят възможно най-тесни връзки с 27-те.
Шотландската национална партия планира референдум за независимост на Шотландия и оставане в ЕС след Брекзита.
Проевропейските либерални демократи обещаха нов референдум за Брекзит, след като условията по излизането на кралството бъдат договорени, така че в най-лошия случай избирателите да могат да гласуват за оставане в ЕС.
Освен Брекзита основни проблеми, които доминираха в предизборната кампания, бяха имиграцията, здравеопазването, социалните грижи и сигурността в страна, която е още в шок след атентатите в Лондон и Манчестър.
Мей имаше мнозинство от 17 места в досегашната Камара на общините и се надява след изборите то да нарасне до 50-80 места, за да й бъдат развързани ръцете в преговорите с ЕС, чието начало ще се даде в седмицата, започваща на 19 юни.
Но преднината на торите в социологическите проучвания се стопи и политолози смятат, че Мей може да не постигне тази цел.
При този сценарий ще се наложи консерваторите да си търсят коалиционен партньор или да съставят правителство на малцинството. И в двата случая обаче ще започнат преговорите с 27-те с отслабени позиции. При липса на абсолютно мнозинство, на теория, може да бъде съставена управляваща коалиция дори без участието на партията на Тереза Мей./БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg