АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Започват преговори за VII реактор
Правителството разреши на Български Енергиен Холдинг (БЕХ) да започне преговори с компании от САЩ за изграждането на VII реактор на АЕЦ „Козлодуй”. Това каза енергийният министър Теменужда Петкова на брифинг в МС.
Държавата ще стартира проучване по отношение на възможността да стартираме изграждане на нова ядрена мощност.
За АЕЦ „Белене” Петкова каза, че процедурата е в ход, тя беше стартирана съгласно решение на Народното събрание и правителството изпълнява това решение. Има забавяне по отношение на отделните етапи от процедурата, кризата с COVID-19 наложи тотална реорганизация на целия процес по процедурата.
Ето какво пише в решението на Министерски съвет от днес:
Министърът на енергетиката ще предприеме подготвителни действия и проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на одобрената със Заповед № АА-04-3 от 21 февруари 2020 г. на председателя на Агенцията за ядрено регулиране площадка № 2 в АЕЦ „Козлодуй". Това реши Министерският съвет на днешното си заседание.
С решението се възлага на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия и да разреши на „Български енергиен холдинг" ЕАД да влезе в преговори с компании от Съединените американски щати, развиващи нови ядрени технологии за граждански цели, включително малки модулни реактори, с цел проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност на площадка № 2 в АЕЦ „Козлодуй". Енергийният министър следва в срок до 31.01.2021 г. да информира Министерския съвет за предприетите действия и за резултатите от преговорите.
Ядрената енергия е доказан беземисионен ресурс и е ключов елемент в структурата на енергийния баланс на страната за гарантиране на сигурни и надеждни енергийни доставки, както и за ефективна борба с климатичните промени. Продължаване на експлоатацията на наличните мощности от Република България, както и реализирането на нови ядрени мощности ще е от стратегическо значение за запазване на енергийната сигурност на страната, редуциране на емисиите от парникови газове и намаляване на зависимостта от внос на енергийни ресурси по разходоефективен и конкурентоспособен начин, в контекста на целта на ЕС за климатична неутралност до 2050 г. и приоритетите на Европейската зелена сделка.
Tweet |
|