АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Финансирането е осигурено от Програма „Транспортна свързаност“. Общо 42,4 млн. лева са предвидени за зарядни центрове за електрически превозни средства по основната и широкообхватната пътна Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T). Първата процедура, която се обявява днес, е на стойност 10 млн. лв.
Зареждането на електромобил става все по-достъпно, а мрежата от зарядни станции вече обхваща основните пътни артерии в страната, което улеснява по-дългите пътувания. На най-голямото автомобилно изложение в Европа за тази година - "Автомобилен салон София 2024", производители и доставчици на зарядни станции в България коментираха, че цената за зареждане зависи от вида на зарядната станция, действащите тарифи за електроенергия, както...
Метрото на Улан Батор ще е дълго около 17,7 км, общата продължителност на пътуването между първата и последната станция ще бъде 27 минути. Също така се предвижда строителството на 14 станции, разположени на 1,3 км една от друга. Планира се строителните дейности да започнат през 2025 г.
Припомняме, че това е вторият нов язовир за питейни нужди, изграден в държавата за последните 30 години. Той ще гарантира водоснабдяването на Панагюрище и региона. През 2019 г. завърши строителството на язовир „Пловдивци“ и пречиствателна станция за питейни води към него, който бе първият подобен обект, изграден след демократичните промени.
Запознайте се с Ерик, мениджър на водородна станция от Швеция, и Хана, специалист по въглеродни емисии от Ирландия.
Тя е изградена по проект "Зелена енергия и енергийно ефективни решения в подкрепа на местната общност", реализиран от Сдружение "Електромобили за регионите - Исперих" с подкрепата на Община Исперих. Проектът е финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., чрез Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ Исперих.
Общата стойност за проекта за разширяване на пречиствателната станция в ж.к. "Меден рудник" е близо 4,5 млн. лева.
Първата в България и региона зарядна станция за водородни електромобили е част от Полева лаборатория „Интегрирани енергийни системи“ на ЦК „ХИТМОБИЛ“. Проектът се осъществява от ЦК „ХИТМОБИЛ“, БАН и Института по електрохимия и енергийни системи „Евгени Будевски” към БАН.
През декември 2023 г. в популярното списание Journal of Ethnic Foods’ е публикувана статия, написана от екип български учени, във връзка с проведен експеримент, по време на симулирана марсианска мисия. Експериментът е реализиран в изследователската станция в пустинята Юта, САЩ, която имитира условията на планетата Марс.
Плановете са новите влакове да влязат в експлоатация по линии №№ 1, 2 и 4. Целта е с въвеждането в експлоатация през 2026 г. на осемте влака и на изграждащата се в момента междинна станция между спирките „Сливница” и „Обеля” да се намалят интервалите на движение по линии №№ 1, 2 и 4.