АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Втората по големина икономика в еврозоната вероятно отчита застой през последните три месеца на 2024 г. заради спад на активността след Олимпиадата в Париж, се посочва в икономическата прогноза на френския статистически институт.
Позицията на страната ни в Глобалния индекс остава непроменена спрямо предходната година - 38-мо място, но за разлика от повечето страни, които подобряват представянето си в различните измерения на индекса, България, както и предходната година, отчита влошаване на представянето си.
Австрия е сред най-зависимите от руския газ страни в рамките на блока и през последните две години инфлацията в страната изпреварва средната за ЕС, въпреки че икономиката се свива, повлияна от срива на най-големия й търговски партньор Германия, която се бори с енергийния преход и конкуренцията от страна на Китай.
ОББ: Малко по-висок ръст през второто тримесечие. Средната работна заплата отново расте много по-бързо от инфлацията. Общата инфлация в застой. Цените на ресторантите и хотелите растат.
От 2020 г. насам Германия се сблъска с много кризи и предизвикателства: проблемите във веригата за доставки в резултат на пандемията и войната в Украйна, енергийната криза, нарастващата инфлация и затягане на паричната политика, както и променящата се роля на Китай - от процъфтяваща дестинация за германския износ до съперник, който се нуждае от по-малко германски стоки. Комбинация от геополитически рискове, циклични насрещни ветрове и местни...
В Турция и Гърция като цяло цените на недвижимите имоти вървят нагоре. В Румъния жилищата почти не поскъпват напоследък, а в Сърбия цените на имотите са в застой.
Плановете на ЕК за единен съюз на капиталовите пазари са на масата от септември 2015 година, но изпълнението е в застой.
Затова нормалният порядък е да се изработи програма, при която в рамките на 8 години напред да се планират основни ремонти на най – застрашаващите участъци на пътната мрежа и на застрашените мостови съоръжения.
През периода януари - февруари 2021 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 11.6% в сравнение със същия период на 2020 г. и е на стойност 3 051.4 млн. лева.
От пристанище Варна са изнесени 604,3 хил. тона пшеница, което е с 62,3% по-малко на годишна база. Експортът на ечемик през порта също е под миналогодишния –с 39,9%, като остава в застой за поредна седмица. Все още не са преминавали товари с рапица от реколта `2020.