АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Застрахователи прехвърлят 600 млн.лв. в страни на ЕС?
Както е известно в Националния съвет по тристранно сътрудничество се предлага да се облагат оборотите в общото застраховане със 7 процента.
Въвеждането на данък върху застрахователните премии ще доведе до загуба през първата година на 120-130 млн.лв. на база данни от 2008-2009 година, се казва в становище на Асоциацията на българските застрахователи. Поне половината от резервите на застрахователните компании или около 500 - 600 млн. лева ще бъдат прехвърлени в други страни от ЕС, ако се въведе облагане върху оборота, а не върху печалбите в сектора.
Със сигурност ще се стигне и до оскъпяване на застрахователните услуги, съобщиха от асоциацията. Застрахователите може да прибегнат до застраховки от чужбина, чрез компании в съседните страни. Компаниите-майки имат право да изтеглят част от резервите на дружествата си към други страни, което застрахователите определиха като данъчна миграция.
От асоциацията отчетоха, че миналата година са платени само 5-6 млн. лв. преки данъци, но други 200 млн. лв. са влезли в хазната като осигуровки и данъци върху доходите на заетите в застраховането над 100 хиляди души. Сред негативните ефекти от промяната на данъка ще бъде и оскъпяването на застраховките.
От бранша не се наеха да прогнозират с колко ще скочат цените на различните видове застраховки. По отношение на задължителната Гражданска отговорност освен до скок на цената, ще се стигне и до намаляване на обхвата й. Новият вид облагане със сигурност ще удари сериозно и животозастраховането, посочиха от бранша.
От асоциацията попитаха защо не се въведе и облагане на лихвите на банките като антикризисна мярка. Националния съвет
На българския застрахователен пазар в момента оперират над 300 застрахователни дружества, от които с лиценз от КФН са 38бр.(20 общозастрахователни, 15 животозастрахователни, 2 взаимозастрахователни кооперации и едно презастрахователно дружество.По данни на Комисията за финансов надзор за 2008г. общият брутен премиен приход е в размер на 1 804 642 000лв., от който 1 534 395 000лв. са приходи от общо застраховане и 270 247 000лв. са от животозастраховане.
За 2008г. общозастрахователните дружества реализират загуба в размер на 2 366 000лв, а животозастрахователните реализират печалба от 6 590 000лв., като само 23 дружества успяват да приключат с положителен финансов резултат. Аналогично е и положението за изтеклата 2009 година, където спадът в оборота на застрахователните дружества е в размер на 6.5% и признаците са на увеличаване на загубите. Причините за тези загуби се коренят основно в структурата на застрахователния портфейл, в който 70% има дял автомобилното застраховане(застраховки Каско-45% и Гражданска отговорност на автомобилистите-25%), като няма индикации за промяна на тази тенденция.
Прегледът на данъчното облагане в над 30 развити страни показва, че такъв данък не съществува и навсякъде застрахователните дружества се облагат с данък върху печалбата по общия ред на корпоративното подоходно облагане.
Tweet |
|