АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Затоплянето на климата - рай на виното
Винарският сектор вероятно е един малкото браншове, в който една от водещите фигури се усмихва широко, когато стане дума за климатичните промени, и заявява "обичам тази тенденция".
Това са думи на Егон Мюлер, цитиран от Reuters. Той е собственик на прочутата винарна Шварцхоф в долината на Саар, Германия.
Мюлер е доволен, защото фермерите в регионите с по-хладен климат като Саар често имат проблеми с узряването на гроздето, а по-високите температури подпомагат процеса.
Какво обаче ще се случи, ако, както прогнозират учените, стане твърде топло за някои сортове грозде, които виреят най-добре в определени региони?
Ако Егон Мюлер не е обезпокоен от затоплянето, то някои учени са сериозно разтревожени.
Затоплянето на климата носи по-дълги сезони за отглеждане на културата, по-къси латентни периоди, намалява вредите от измръзването и води до по-ранна фенология (етапите в цикъла на растеж на културите).
Според учените през последните 50 години температурите са се повишили с 2,5 до 3,5 градуса по Фаренхайт и през идните няколко десетилетия могат да нараснат с още толкова или дори по-силно. По-сериозните последици ще настъпят, когато температурите превишат оптималните за отглеждане на различните сортове грозде.
Това означава, че сегашните региони за отглеждане на отделните сортове ще се изместят на Север в Северното полукълбо и на Юг в Южното полукълбо.
Дори ако този сценарий се сбъдне обаче, няма да бъде достатъчно просто да се засадят нови видове грозде. Доктор Грег Джоунс от университета на Южен Орегон дава за пример френската област Бургундия и си задава въпроса дали тя ще остане класическия дом на вината пино ноар.
За хората, които ценят виното такова, каквото го познаваме, най-сериозният стимул да вземат насериозно борбата с климатичните промени е в чашата им.
Tweet |
|