АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цената на агнешко и ярешко месо по всичко личи, че ще бъде с 1-2 евро на килограм по-висока в сравнение с миналата година. По-конкретно цените се прогнозира да бъдат между 14 и 16 евро за килограм в празничния период, като в доста квартални магазини в Атина вече достига до 12-13 евро.


От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.


Яйцата (размер М) са по-скъпи със 6,5 на сто и се продават по 0,36 лева за брой на едро. Олиото поскъпва с 1,8 на сто до 3,24 лева за литър, а кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1,7 на сто и се предлага по 3,14 лева за брой.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


Индексът на университета, който отразява промените в потребителското доверие, се понижава до 57,9 пункта при 64,7 пункта през предходния период, сочи предварителната оценка. Това е най-ниското равнище на показателя от ноември 2022 година. Икономистите очакваха той да достигне 63,1 пункта през март.


Подобни прекъсвания на електрозахранването в Куба имаше през октомври, ноември и декември. В средата на февруари властите преустановиха учебните занятия и работните дейности за два дни поради недостиг на електроенергия.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


Сред около 11 000 компании, които са участвали в проучването през януари, 53,4 процента са заявили, че се нуждаят от повече работници на пълно работно време, което е най-високата стойност от април 2020 г. насам и доближава историческия рекорд от 53,9 процента, отбелязан през ноември 2018 година.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).