АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Парламентарната поправка смекчава конституционно заложената дългова спирачка, позволявайки вземането на заеми за разходи за отбрана, гражданска защита, разузнаване и киберсигурност. Всички подобни разходи, надвишаващи 1 на сто от германския брутен вътрешен продукт (БВП) могат да бъдат финансирани с нов дълг.


Под защита е 35% от територията ни, лесовъдите алармират, че липсата на планирани сечи води до изсъхване и трайно застаряване на дървесните видови, а това създава риск от природни бедствия.


Ямбол и Бургас са сред регионите у нас с по-голяма честота на възникване на градушки през последните години, но няма възможност за противоградна защита с ракетни площадки и самолетен способ, тъй като преминават въздушните коридори към летищата Бургас и Истанбул.


Планираното смекчаване на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като "дългова спирачка", ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и помощта за държави, които са били нападнати в нарушение на международното право.


Сред темите на форума са още предизвикателствата и инструментите в сферата на правата на човека и правата на работниците по отношение на сезонната селскостопанска работа при отглеждане на розови насаждения.


Работниците извън ЕС са заети главно за работа в сферата на услугите (11 на сто) и обща работа (14 на сто), следвани от тези в производството и професионалните и техническите дейности.


Доставките през петролопровода за Турция, който достига до пристанищния град Джейхан, бяха преустановени преди две години заради спорове относно правата върху приходите от продажбите на петрол.


„ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия прехвърля 50% от правата си по разрешението за проучване на нефт и газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“ на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“. Това е възможно, след като МС разреши на заседание „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“ ГмБХ - Австрия.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Във фокуса на съвещанието бе защитата на правата на българските потребители и възможни мерки за успокояване на пазара. На премиера бе докладвана актуалната ситуация с цените на хранителните стоки, както и набелязаните действия от страна на институциите.