АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В навечерието на Международния ден на влажните зони разказваме за неземно красивите Чаирски езера – седем водоема в Западните Родопи между селата Триград и Мугла, които притежават статут на защитени торфища.


Посегателствата в горските територии в страната през 2024 г. намаляват с над 60 на сто в сравнение с 2023 г., съобщава МЗХ. През изминалата година служителите на ИАГ и нейните структури, държавните предприятия и техните териториални поделения са извършили общо 631 000 проверки. За сравнение през 2023 г. извършените проверки са 612 171.


Защитени са специалностите, които имат специфично съдържание и се изучават от малък брой ученици, а икономиката има потребност от тях. Допуска се те да се изучават в класове с по-малък брой ученици - минимум 9, а не 26, както е при обикновените паралелки.


В цяла Европа техниката отдавна е заместила тежкия физически труд и никой не възприема машините като заплаха. Опасни ли са промените, които МЗХ и ИАГ предлагат за две наредби – за сечите и строителството в горски територии?


Вятърната енергия на брега и в морските територии ще намали цените на електроенергията и ще спомогне за балансирането на пазара. Техническият потенциал за вятърна енергия в българския участък на Черно море се оценява на 116 ГВт.


Те са на територията на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, Стара Загора, Плевен, Монтана и Смолян. 24 вековни дървета се намират в обхвата на РИОСВ – Хасково. Те са от вида цер, благун, космат дъб, бяла топола, чинар, обикновен бук и полски ясен. 13 от тях са предложени от Асоциацията на парковете в България, 10 от Туристическо дружество „Аида“ - Хасково и едно от гражданин.


Премиерът Михаил Мишустин подписа указ за отпускането на средствата, като финансирането е предназначено за Бурятия, Якутия, Забайкалски, Камчатски, Приморски и Хабаровски територии, Еврейската автономна област и Чукотския автономен окръг.


Далматинският мед стана 51-вият хърватски продукт, вписан в регистъра на ЕС за защитени наименования за произход и защитени географски указания, съобщи хърватското Министерство на селското стопанство, горите и водите.


По интервенцията се подпомагат фермери, чиито земи попадат в обявените защитени зони от НАТУРА 2000. Статутът им е регламентиран по реда на Закона за биологичното разнообразие, както и със заповеди на министъра на околната среда и водите, обнародвани в „Държавен вестник“.


По-малко от 0,5% от площта на горските територии в България е засегната от съхнене на иглолистни дървесни видове, по конкретно при насажденията от бял и черен бор. Причината е разпространението на фитопатогенни гъби. Милион и половина хектара са изкуствено създадените горски насаждения в страната през 20-ти век.